Orły za filmy o Powstaniu Warszawskim
Polska Akademia Filmowa nagrodziła aż trzy filmy o tematyce powstańczej
03.03.2015 07:49
Poniedziałkowy wieczór był wyjątkowo szczęśliwy dla reżysera Jana Komasy. Wyreżyserowane przez niego filmy zostały wyróżnione aż siedmioma statuetkami. Pięć zdobyło "Miasto 44", a dwie kolejne - dokument "Powstanie Warszawskie".
* "Powstanie Warszawskie”* to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
Film to 6 godzin oryginalnych kronik, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”.
Kolejny nagrodzony film Komasy, Miasto44 to jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji ostatnich lat. Wysokobudżetowa produkcja – twórcy m.in. „Sali samobójców” – to zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o odwadze, poświęceniu i miłości, rozgrywająca się w realiach powstańczej stolicy.
Zdjęcia do filmu trwały równo 63 dni – dokładnie tyle, ile Powstanie. Przez plan przewinęło ponad 3000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 tysięcy ton gruzu. Większość scen została nakręcona na Pradze Północ i Południe (zobaczcie zdjęcia z planu filmowego ). Miasto44 dostało Orły m.in. za najlepszy montaż i scenografię.
W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę Akademii serialowi. Tu również szczęśliwa okazała się tematyka warszawskiego powstania - nagrodę zdobył "Czas honoru - Powstanie". Warto też dodać, że w kategorii "Muzyka" Orła zdobył Czesław Niemen za "Sen o Warszawie"
Gala, połączona z rozdaniem nagród odbyła się w Teatrze Polskim. Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od czerwca 1999 roku.