RegionalneWarszawaOlbrychski na cenzurowanym. Radni PiS nie poprą jego kandydatury na honorowego obywatela Warszawy?

Olbrychski na cenzurowanym. Radni PiS nie poprą jego kandydatury na honorowego obywatela Warszawy?

"Pan Olbrychski od zawsze brał udział w różnych strajkach i protestach".

Olbrychski na cenzurowanym. Radni PiS nie poprą jego kandydatury na honorowego obywatela Warszawy?

*W najbliższy czwartek Rada Miasta podejmie decyzję o nadaniu tytułu honorowego obywatela Warszawy. Kandydatów jest trzech: uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, Wiesław Johan, były prawnik i sędzia Trybunału Konstytucyjnego i aktor Daniel Olbrychski. Jednak ostatni kandydat nie wszystkim się podoba. "Jest kontrowersyjny" - mówi Dariusz Figura radny PiS. *

Kandydaturę Wandy Traczyk-Stawskiej zaproponowała Hanna Gronkiewicz-Waltz. PiS zgłosił 78-letniego prof. Wiesława Johanna, a Klub Platformy Obywatelskiej 72-letniego Daniela Olbrychskiego. Czemu kandydatura aktora nie wszystkim przypadła do gustu?

Jak wiadomo, Daniel Olbrychski nie kryje się ze swoimi sympatiami politycznymi. Bywa na marszach KOD-u, był członkiem komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego, mówi, że "Jarosław Kaczyński podzielił Polskę bardziej niż stan wojenny". W zeszłym roku Olbrychski zerwał próby do spektaklu Kwartet w Teatrze Narodowym, bo nie podobały mu się poglądy polityczne aktorki Anny Chodakowskiej. Aktorka sympatyzuje z Prawem i Sprawiedliwością i dwukrotnie kandydowała z ramienia tej partii do Sejmu.

Ostatnio aktor wystąpił w teledysku do piosenki "Polsko" Krzysztofa Zalewskiego. Jak mówi muzyk, jest to manifest zarówno artystyczny, jak i polityczny.

Kandydat zaproponowany przez PiS również jest zaangażowany politycznie. Gdy Jarosław Kaczyński w 2010 r. startował w wyborach prezydenta Polski, Johann był w jego komitecie honorowym.

Czemu się nie podoba?

W środowej audycji radiowej w RDC radny PiS Dariusz Figura wyjaśnił, czemu sceptycznie odnosi się do kandydatury Daniela Olbrychskiego. - Ta osoba nie budzi kontrowersji jako aktor. Pan Daniel Olbrychski ma swoje poglądy polityczne i ma do nich prawo. Mnie te wypowiedzi się nie podobają. Z punktu widzenia autorytetu rady i wizerunku miasta dobrze, żeby te sprawy nie budziły kontrowersji - powiedział.

Radna PO Aleksandra Gajewska uważa, że niechęć do Olbrychskiego jest spowodowana zaangażowaniem aktora w sprawy społeczne. - To, co może być kwestionowane przez PiS, choć moim zdaniem niesłusznie, to jego zaangażowanie w kwestie społeczne. Pan Olbrychski od zawsze brał udział w różnych strajkach i protestach, był zawsze aktywny społecznie, mówił o swoich poglądach i stawał po różnych stronach sporu. Dla mnie to nie jest kontrowersyjne - mówi naszej reporterce radna.

Gajewska dodaje, że sposób głosowania na kandydatów może w tym roku ulec zmianie. - Z tego co mi jest wiadome, trwają rozmowy nad tym, żeby przyjmować kandydatury jedną uchwałą, a nie trzema osobnymi - mówi nam radna. Ta decyzja oznacza jedno głosowanie nad wszystkimi trzema kandydaturami. W ten sposób samorzadowcy chcą uniknąć kłótni, podobnej do tych z poprzednich lat. W zeszłym roku działacze z PO blokowali kandydaturę satyryka, twórcy "Kabaretu pod Egidą" Jana Pietrzaka na honorowego obywatela Warszawy. Rok wcześniej radni z PiS-u do tego tytułu zgłosili prawicowego publicystę Bronisława Wildsteina, czemu sprzeciwiła się Platforma.

Kim są kandydaci?

Wanda Traczyk-Stawska działała w podziemiu niepodległościowym i należała Szarych Szeregów. W Powstaniu Warszawskim walczyła jako strzelec i łączniczka. Działała pod pseudonimem "Pączek". 6 września 1944 roku została ciężko ranna w walkach na Smolnej. Po wojnie ukończyła studia pedagogiczne i pracowała z upośledzonymi dziećmi.

Prof. Wiesław Johann jest prawnikiem, byłym dziennikarzem, nauczycielem akademickim. W latach 1997-2006 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Pełnił funkcję m.in. pełnomocnika rządu Tadeusza Mazowieckiego do sprawy likwidacji Urzędu Cenzury. Prywatnie był mężem wieloletniej warszawskiej radnej Olgi Johann, która zmarła w tym roku.

Daniel Olbrychski - jeden z najsłynniejszych polskich aktorów. Znany jest m.in. z ról w "Panu Wołodyjowskim", "Weselu", "Cyruliku Syberyjskim" czy "Ziemi obiecanej”.

"Olbrychski to nie tylko wielki artysta, ale także dobry obywatel, którego głos był i jest ważny w przełomowych dla naszej narodowej historii momentach. W wyjątkowy sposób potrafi łączyć obowiązki aktorskie z obywatelskimi i patriotycznymi" - przekonuje w swoim uzasadnieniu przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska.

Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)