4 czerwca 2014 r. na skraju skarpy warszawskiej przy schodach prowadzących do Multimedialnego Parku Fontann została odsłonięta rzeźba Marii Skłodowskiej-Curie .
Zobacz też: Witryna: Grochów - poszukiwane są stare zdjęcia!
Rzeźba - dar dla mieszkańców Warszawy Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej i francuskiego Narodowego Orderu Zasługi - jest symbolem przyjaźni polsko-francuskiej. Odsłonięcie pomnika zbiega się z przypadającą w tym roku 80. rocznicą śmierci noblistki (4 lipca 1934 r.).
Zobacz też: Tu urodziła się Maria Skłodowska-Curie
Umiejscowienie pomnika nie jest przypadkowe. Rzeźba autorstwa Bronisława Krzysztofa stanęła niedaleko ul. Freta, w którym urodziła się polska noblistka. Maria Skłodowska bardzo lubiła to miejsce i widok, jaki się z niego rozciąga.
To kolejny pomnik polskiej noblistki w Warszawie. W 1935 roku odsłonięto rzeźbę noblistki przed Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (dawniej Instytut Radowy) przy ul. Wawelskiej.
Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie, a także jedynym uczonym, któremu ją przyznano w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.* Urodziła się w Warszawie. W stolicy spędziła 19 pierwszych lat swojego życia.* W 1891 roku wyjechała do Paryża i podjęła studia na Sorbonie. W 1893 roku uzyskała licencjat nauk fizycznych, a w rok później - matematycznych. W 1895 roku poślubiła francuskiego fizyka - Piotra Curie. Znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi.
W 2009 roku brytyjski magazyn "New Scientist" uznał Skłodowską-Curie za największą kobietę naukowca wszechczasów. W przeprowadzonej przez pismo ankiecie wzięło udział 800 osobistości z międzynarodowego świata nauki. Skłodowska zdobyła ponad ¼ wszystkich głosów.