RegionalneWarszawaNowy system informacji pasażerskiej na nowych stacjach metra

Nowy system informacji pasażerskiej na nowych stacjach metra

W porównaniu z I linią zmieni się sporo - począwszy od kroju pisma, poprzez piktogramy, a na tle tablic kończąc

Nowy system informacji pasażerskiej na nowych stacjach metra

Na stacjach II linii metra pojawiają się tablice systemu informacji pasażerskiej. Bardzo się różnią od tych, które znamy ze stacji I linii kolejki podziemnej. Oprócz tego wyjścia ze stacji zostaną ponumerowane dla ułatwienia orientacji, a pomarańczowe mapki linii metra na tle zniekształconej siatki ulic zastąpią schematy komunikacji szynowej - informuje "Transport Publiczny".

Nowe tablice systemu informacji pasażerskiej widać już na stacji C-10 Rondo ONZ. Są one zupełnie inne niż te, znajdujące się na stacjach I linii metra. Na nowych peronach podziemnej kolejki zamontowano już tablice oznaczające kierunek jazdy pociągu oraz duże tablice z nazwą stacji. Na tych drugich oznaczono wyjścia oraz przesiadki.

Autorzy tego nowego systemu informacji - firma ILF Consulting Enigneers Polska - zaproponowali zasadnicze zmiany w oznakowaniu. Dlaczego? Bo według nich jest zdecydowanie dokładniejszy i dużo bardziej nowoczesny. Przykładowo: na peronach będą mapy pokazujące metro jako nieodłączną część całego systemu komunikacji a nie „kreskę” wzdłuż Wisły (jak na starych, pomarańczowych schematach).

Dla rozróżnienia linii wprowadzono oznaczenia M1 i M2. Dominującym kolorem oznakowań na II linii pozostanie czerwony, jednak tblice z nazwami stacji będą wyglądały jednak inaczej. Nie ciemne tło i jasne litery, tylko odwrotnie. Oprócz czerwonych liter, u góry tablic będzie znajdować się czerwony pasek. W ten sposób napisy mają być bardziej czytelne.

To nie wszystko - pojawi się kilka elementów, które ułatwią pasażerom rozeznanie przestrzenne. Każde wyjście będzie miało swój oddzielny numer, co ułatwi np. umawianie się w konkretnym miejscu czy też orientację pasażerom, którzy słabiej znają Warszawę. Lokalizację danego wyjścia będzie można sprawdzić na schemacie. Wszystkie informacje będą też w języku angielskim.

Ważną nowością jest też fakt, że miasto ma do tego systemu pełne prawa i może ją swobodnie modyfikować i obrabiać w zależności od potrzeb mieszkańców. Inaczej jest z systemem na I linii, gdzie prawa autorskie pozostały przy twórcy, którym jest Ryszard Bojar. To znacznie utrudnia wszelką ingerencję (autor zastrzegł sobie m.in. pełnię praw do użytej kolorystyki).

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)