Trwa ładowanie...

Nowe miejsca: Menora i Charlotte Menora

Na pl. Grzybowskim można spróbować dań nawiązujących do najlepszych polsko-żydowskich tradycji kulinarnych w nowoczesnej odsłonie.

Nowe miejsca: Menora i Charlotte Menora
d2pp3p4
d2pp3p4

Od ponad stu lat na pl. Grzybowskim krzyżują się tu dwie kultury: żydowska i polska. Przedwojenna zabudowa ulicy Próżnej, synagoga Nożyków i kościół Wszystkich Świętych tworzą wyjątkowy charakter placu Grzybowskiego. 29 lutego, w miejscu dawnej restauracji Menora, został otwarty lokal o tej samej nazwie oraz druga Charlotte w Warszawie – Charlotte Menora.

W części muzealnej Menory działa punkt informacyjny o kulturze żydowskiej, jest sala konferencyjno-warsztatowa dostępna dla instytucji i organizacji pozarządowych. Chętni mogą wziąć także udział w warsztatach kulinarnych. W bistro Charlotte Menora można spróbować dań nawiązujących do najlepszych polsko-żydowskich tradycji kulinarnych w nowoczesnej odsłonie.

Menora InfoPunkt to centrum informacji, w którym można otrzymać materiały i uzyskać informacje na temat żydowskich miejsc w stolicy oraz wydarzeń związanych z kulturą żydowską, skorzystać z dostępnych na miejscu platform i baz internetowych, zapisać się na wycieczkę po mieście, a także odszukać dawny adres na wielkiej mapie przedwojennej Warszawy.

Sala spotkań to przestrzeń dostosowana do przeprowadzania warsztatów, bezpłatnie udostępniana organizacjom pozarządowym i instytucjom działającym na rzecz upowszechniania kultury i zachowania dziedzictwa żydowskiego oraz zajmującym się ochroną praw człowieka, edukacją obywatelską, przeciwdziałaniem antysemityzmowi, rasizmowi i wszelkiej dyskryminacji. - Chcemy udostępniać przestrzeń organizacjom, które zajmują się bliskimi nam tematami, czyli prawami człowieka, przeciwdziałaniu dyskryminacji, edukacją obywatelską oraz oczywiście organizacjom zajmującym się tematyką żydowską. W lokalu chętnie udostępnimy im przestrzeń na spotkania, wykłady, warsztaty, wyposażoną w krzesła i stoły oraz sprzęt do zorganizowania projekcji. Jesteśmy otwarci na propozycje współpracy - mówi Magdalena Maślak, kierownik projektu „Menora” z Muzeum POLIN.

d2pp3p4

Warsztaty kulinarne mają na celu przywracanie zapomnianych przepisów kuchni żydowsko-polskiej. Poprzez naukę przyrządzania posiłków można będzie zgłębiać, czym była i jest żydowska kuchnia. Warsztaty organizowane są we współpracy z cenionymi kucharzami. Pierwsze warsztaty odbędą się 15 i 18 marca o godz. 18.00. W ich trakcie uczestnicy pod kierunkiem znanej restauratorki i felietonistki Malki Kafki przygotują purimowe specjały i wspólnie zasiądą do szabasowej kolacji. Więcej informacji na www.polin.pl/menora.

Charlotte Menora to kawiarnia żydowska, dla której inspiracją były tradycyjne piekarnie żydowskie, takie jak w paryskim Le Marais oraz nowojorskie piekarnie i bary Brooklynu i Manhattanu, idealnie łączące w wystroju elementy tradycyjne z nowoczesną funkcjonalnością. Jak w każdej Charlotte można tu kupić pieczywo wyrabiane na miejscu, szybko i smacznie zjeść oraz napić się wina. Charlotte Menorę wyróżnia jednak pieczywo żydowskie, czyli bajgle, chałki czy chleby żytnie oraz menu poszerzone o dania kuchni żydowskiej, w tym specjalne potrawy przygotowywane z okazji ważnych świąt żydowskich.

- Pomysł na Charlotte w lokalu po restauracji Menora zrodził się z przekonania, że plac Grzybowski to miejsce, które w Warszawie wiele znaczy, jest ważne historycznie i kulturowo, więc chcielibyśmy uczestniczyć w jego ożywieniu – mówi Justyna Kosmala, współwłaścicielka Charlotte. – Bliskość punktu informacyjnego Muzeum POLIN z bistro Charlotte spowoduje, że miejsce to stanie się nowoczesną placówką, w której w naturalny sposób historia spotka się ze współczesnością. Charlotte Menora proponuje nową ofertę piekarni i menu. Jest ona wzbogacona o pozycje typowe dla kuchni żydowskiej. Mamy nadzieję, że kultura żydowska pokazana poprzez jej kuchnię będzie tu czymś naturalnym, codziennym, a jednocześnie interesującym - dodaje.

d2pp3p4

Godziny otwarcia:
Menora InfoPunkt: poniedziałek - piątek 10.00 - 17.00

Sala spotkań: dostępna dla instytucji i organizacji od poniedziałku do piątku 10.00 - 17.00
po wcześniejszej rezerwacji: menora@polin.pl

Charlotte Menora:
poniedziałek - czwartek 7.00 - 24.00
piątek 7.00 - 01.00
sobota 9.00 - 01.00
niedziela 9.00 - 22.00

d2pp3p4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pp3p4
Więcej tematów