Trwa ładowanie...

Noc spadających gwiazd. Zgasną budynki i mosty

Park Odkrywców jak co roku stanie się najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów w Warszawie.

Noc spadających gwiazd. Zgasną budynki i mosty
d1kku15
d1kku15

W nocy z 12 na 13 sierpnia czeka nas maksimum roju Perseidów. A nie ma nic przyjemniejszego niż patrzenie na sierpniowe niebo i spadające gwiazdy. Pojawi się ich od 80 do 100 w ciągu godziny. Meteory te biorą się z z konstelacji Perseusza, dlatego właśnie zostały nazwane Perseidami. Dziś w nocy księżyc będzie prawie w nowiu, a organizatorzy dodatkowo wyłączą dla obserwatorów mnóstwo świateł w okolicy Centrum Nauki Kopernik.

Specjalnie na okazję wielkich obserwacji zgasną:
- Centrum Nauki Kopernik
- Planetarium Niebo Kopernika
- Park Odkrywów
- Stadion PGE Narodowy
- Część oświetlenia naziemnej części stacji metra CNK
- Światła wyjść z tunelu Wisłostrady
- Mosty Świętokrzyski, Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowski
- Oświetlenie skweru Kahla

Park Odkrywców jak co roku stanie się najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów w Warszawie. Spadające gwiazdy będzie można zaobserwować między godz. 20:00 a 2:00. Co ciekawe, podobne imprezy odbędą się w wielu innych, polskich miastach. I choć w przestrzeni miejskiej spadające gwiazdy są trudniej obserwowalne, to w parku czy na balkonie jest możliwe wypatrzenie tej astronomicznej atrakcji. W zeszłym roku w "nocy spadających gwiazd" wzięło udział około 6 tys. osób. Jakiej frekwencji organizatorzy spodziewają się tym razem?

- Trudno nam przewidzieć, ilu warszawiaków weźmie udział w tegorocznej edycji tej imprezy. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie wszystkich chętnych, których serdecznie zapraszamy - powiedziała WawaLove.pl Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.

d1kku15

Spadające gwiazdy są najlepiej widzialne, kiedy z ziemią zderza się smuga gazu i pyłu jaki pozostawia za sobą kometa. Wtedy to przedziera się jej warkocz, a cząsteczki przenikają do atmosfery i są widoczne dla wszystkich obserwatorów. Organizatorzy przekonują, że tak właśnie ma być dzisiejszej nocy w Warszawie.

Żegluga stołeczna miała w tych samych godzinach zabrać chętnych w nocne rejsy po Wiśle (pod zgaszonymi mostami). Niestety z powodu niskiego poziomu wody, wszystkie kursy zostały odwołane. Podobnie jak w ubiegłych latach imprezę poprowadzi Karol Wójcicki - popularyzator astronomii. Dowiecie się wszystkiego o "spadających gwiazdach", jak i gdzie ich wypatrywać, no i najważniejsze - zobaczycie je na własne oczy.

d1kku15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kku15
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj