Trwa ładowanie...

Niższe wpływy z PIT i CIT. Ucierpią finanse miasta

Znacząco, bo o ponad 40 proc. spadł udział miasta w podatku dochodowym od osób fizycznych. Spadek aż o 52 proc. odnotowano w podatku dochodowym od osób prawnych. Warszawa zastanawia się nad powodami niższych wpływów. Spadki zagrażają rozwojowi i miejskim inwestycjom.

Niższe wpływy z PIT i CIT. Ucierpią finanse miastaŹródło: PAP
d2pao4h
d2pao4h

Warszawa. Spadły dochody z PIT

Dochody z PIT w kwietniu tego roku wyniosły 375 mln zł i były o 260 mln zł niższe w porównaniu do kwietnia 2019 r. kiedy wynosiły 635,5 mln zł. Natomiast w porównaniu za pierwsze cztery miesiące (styczeń-kwiecień 2020-2019) są niższe o 270 mln zł.

- Tak duży i nagły, aż 41 proc. spadek jest dla nas całkowicie niezrozumiały, dlatego wspólnie z innymi samorządami będziemy domagać się od rządu pilnych wyjaśnień. Zapytamy także kiedy i w jaki sposób te utracone wpływy zostaną nam wyrównane - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

PIT w kwietniu w poprzednich latach wynosił: w 2015 - 400,4 mln zł, w 2016 - 391,6 mln zł, w 2017 - 435,4 mln zł, w 2018 - 592 mln zł a w 2019 - 635,5 mln zł.

Warszawa. 1/3 budżetu miasta

Dochody z PIT są bardzo ważne dla rozwoju miasta. Stanowią 1/3 całego budżetu – podkreśla stołeczny ratusz. Dzięki nim powstają nowe drogi i ścieżki rowerowe, jeździ nowoczesny transport publiczny, działają szkoły, przedszkola i żłobki. Z tych środków są finansowane inwestycje, związane z zielenią oraz walką ze smogiem.

d2pao4h

- Ubytek dochodów w PIT jest bardzo niepokojący, grozi utratą płynności finansowej i może uderzyć w naszych mieszkańców. Musimy kontynuować nasze programy inwestycyjne, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu. A gospodarki nie naprawi się wyłącznie niespójnym „odmrażaniem” . W innym wypadku kryzys będzie jeszcze dotkliwszy dla nas wszystkich – dodał Trzaskowski.

Warszawa. Niższe dochody z CIT

O 52 proc., czyli o 92 mln zł spadły również dochody z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). W kwietniu 2019 r. wynosiły 176 mln zł. Rok później było to zaledwie 84 mln zł.

Miasto aktywnie walczy z epidemią. Kupuje niezbędny sprzęt ochronny dla personelu medycznego i dezynfekuje przestrzenie publiczne. Uruchomiono także szereg pakietów pomocowych w ramach #WarszawaWspiera dla potrzebujących - przedsiębiorców, ludzi i instytucji kultury oraz edukacji.

W związku ze spadkami stolica wspólnie z innymi samorządami domaga się szybkich decyzji, m.in. mocnego wsparcia finansowego od rządu oraz zmiany reguły wydatkowej, która pozwoli na dodatkowe kredyty i bardziej elastyczne zarządzanie finansami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2pao4h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pao4h
Więcej tematów