Trwa ładowanie...

Nie żyje "Gryf". Bohater Powstania Warszawskiego

Był wielkim patriotą, który walczył o wolność Warszawy.

Nie żyje "Gryf". Bohater Powstania Warszawskiego
d1zkgi0
d1zkgi0

W wieku 96 latach zmarł Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, bohater powstania warszawskiego i żołnierz batalionu AK "Parasol".

O śmierci "Gryfa" poinformował na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda . - Żołnierz. Bohater Powstania Warszawskiego. Patriota. Wspaniały Człowiek. Cześć Jego pamięci! - napisał w czwartek prezydent.

- Zawsze podkreślał, że patriotyzm należy pojmować w kategorii bezinteresownej służby Rzeczypospolitej - powiedział Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku w Wołkowysku w rodzinie ziemiańskiej. Jego ojciec Stanisław był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Stefana Batorego.

d1zkgi0

Bronił Pałacyku Michla

W czasach powstania był dowódcą legendarnej grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli. Pałacyk stanowił pierwszą linię obrony polskich oddziałów w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Woli.

Wkraczające 4 sierpnia 1944 r. formacje SS musiały pokonać stacjonujące tam grupy powstańcze, ponieważ ten obszar stanowił ważny łącznik pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią lewobrzeżnej Warszawy. Powstańcy czterokrotnie odparli atak, jednak piąte natarcie - 6 sierpnia, wsparte przez niemieckie czołgi, zmusiło Polaków do odwrotu.

W listopadzie 2015 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski ".

Źródło: PAP/Wawalove.pl

d1zkgi0

(Oprac: MO)

d1zkgi0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkgi0
Więcej tematów