Neon „Lenistwo” w Królikarni [ZDJĘCIA]
To osiem obiektów świetlnych, będących resztkami szyldów i napisów neonowych
20.08.2014 15:04
Neon „Lenistwo” autorstwa Szymona Kobylarza, który powstał w ramach projektu realizowanego w Stacji Mercedes w zeszłym roku, można obecnie zobaczyć w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (ul. Puławska 113 a, Warszawa) do 7 października. Od 11 października „Lenistwo” zaprezentowane zostanie w Domu Towarowego Braci Jabłkowskich . (ul. Bracka 25, Warszawa), gdzie neon będzie jednym z elementów wystawy „Twoje miasto to pole walki”. Przedsięwzięcie podejmuje temat związków sztuki i warunków jej produkcji w mieście zdominowanym logiką ideologii neoliberalnej ostatnich 25 lat. Na pokaz składają się najważniejsze według organizatorów prace artystyczne stworzone po 1989 roku, oddające charakter miejskich przemian społecznych.
Czytaj też: Warszawa nocą (STARE ZDJĘCIA)
Neon „Lenistwo” wyraża apel artysty o powszechne prawo do wypoczynku. Instalacja w przewrotny sposób wpisuje się w popularną od pewnego czasu dyskusję o sentymentalnym i wizualnym dziedzictwie neonów warszawskich. Warto sprawdzić osobiście jak się prezentuje.
„Lenistwo” składa się z serii ośmiu obiektów świetlnych, będących resztkami szyldów i napisów neonowych. Dzięki temu, że artysta pozostawił je w naturalnym stanie, sprawiają one wrażenie płynnej, ociekającej i przez to bardzo ciekawej formy.
Neony to ważny miejski środek wyrazu. Obydwie wystawy, w ramach których można jeszcze zobaczyć dzieło Kobylarza są silnie zakorzenione ideowo w tkance miejskiej i dyskusjach jej dotyczących. Organizatorzy projektu „Zapal się” – Fundacja Bęc Zmiana wraz z artystami, badaczami i aktywistami miejskimi eksplorują temat przestrzeni wspólnych. Z jednej strony pytają o to, jakie wspólnoty zdolne jest wyłonić współczesne miasto, z drugiej, interesuje ich napięcie generowane przez konflikt pomiędzy prywatnym i publicznym, pomiędzy prawem do własności a dobrem wspólnym.
Czytaj też: Ludzie Nowej Pragi (SPACER)