RegionalneWarszawaNawet 15 tys. osób. Protesty związkowców w stolicy

Nawet 15 tys. osób. Protesty związkowców w stolicy

"W proteście przeciwko złamaniu przez rząd porozumienia"

Nawet 15 tys. osób. Protesty związkowców w stolicy

Górnicy, kolejarze, pracownicy zbrojeniówki czy służby zdrowia - do Warszawy przyjadą dziś przedstawiciele wielu różnych branż. Będą manifestować. Organizatorzy zapowiadają kilkanaście tys. osób. Największe utrudnienia czekają nas w Al. Ujazdowskich.

Organizator, Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego (MKPS) informuje, że dzisiejsza manifestacja odbędzie się "w proteście przeciwko złamaniu przez rząd porozumienia zawartego z MKPS 17 stycznia tego roku".

Od Kancelarii pod Sejm

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Warszawie Ewa Gawor powiedziała PAP, że do stołecznego ratusza wpłynęło zawiadomienie MKPS o zgromadzeniu publicznym, które ma się odbyć w godz. 12.00-14.00. Organizator wskazał, że manifestować będzie 15 tys. osób. Górnicy mają się zebrać przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w al. Ujazdowskich i przejść pod biuro poselskie PO przy ul. Wiejskiej.

Autokary z górnikami, sukcesywnie od rana mają przyjeżdżać pod Torwar. Na czas manifestacji przed KPRM i przejścia na ul. Wiejską, al. Ujazdowskie zostaną wyłączone z ruchu.

O szczegółach planowanej na czwartek manifestacji w stolicy poinformowała w środę śląsko-dąbrowska Solidarność. Jak poinformowali związkowcy, przed KPRM zbiorą się przedstawiciele różnych branż, którzy "czują się oszukani przez rząd; obok górników i pracowników zbrojeniówki staną też m.in. hutnicy, kolejarze i pracownicy służby zdrowia". Demonstracji w stolicy towarzyszyć będzie akcja wsparcia w ok. 100 miastach w kraju.

Na początku października w Brzeszczach i w Rudzie Śląskiej odbyły się manifestacje przeciwko niedotrzymaniu przez rząd porozumienia z 17 stycznia. Czwartkowa demonstracja w Warszawie i akcja ogólnopolska, to - jak zaznaczyli związkowcy - "punkt kulminacyjny tego protestu".

Nowa Kampania Węglowa

30 września rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej, co ma być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Zdaniem autorów planu ma to być pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Przedstawiciele rządu przekonywali, że wniesienie 100 proc. akcji KW do Silesii to realizacja obietnic styczniowego porozumienia ze związkami. Zgodnie z tym dokumentem 11 kopalń i kilka innych zakładów przeżywającej olbrzymie problemy finansowe KW miało trafić do NKW. Wbrew porozumieniu nowa spółka nie została powołana do końca września.

Źródło PAP

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)