Naruszył nietykalność policjanta i został skazany. Minister wstrzymał wykonanie wyroku
W obronę Falkowskiego zaangażowało się środowisko związane z Ruchem Narodowym
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wstrzymał wykonanie kary pół roku więzienia mężczyźnie skazanemu za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta w czasie protestów w 2014 r.
- W związku z licznymi pytaniami oraz protestami obywateli dotyczącymi Marcina F. - skazanego w związku ze swoim udziałem w proteście przeciwko rządowi w kontekście tzw. afery taśmowej, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował z urzędu wstrzymać wykonanie kary pozbawienia wolności do czasu zbadania zasadności złożenia wniosku o ułaskawienie. W tym celu wystąpił do właściwego sądu o przekazanie akt sprawy - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w przesłanym w poniedziałek komunikacie.
Chodzi o Marcina Falkowskiego, który został skazany we wrześniu 2015 roku przez sąd pierwszej instancji na pół roku pozbawienia wolności za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta podczas protestu w Warszawie w czerwcu 2014 r. Potem Falkowski zwrócił się o ułaskawienie do prezydenta Andrzeja Dudy.
W obronę Falkowskiego zaangażowało się środowisko związane z Ruchem Narodowym, którego niektórzy członkowie brali udział w tamtej uznanej przez policję za nielegalną manifestacji i zostali zatrzymani, również za naruszenie nietykalności policjanta.
Poseł Kukiz'15 Robert Winnicki, który także był wśród nich, mówił w czwartek w Polskim Radiu, że jeśli Falkowski "nie zostanie ułaskawiony przez prezydenta, to 23 marca zacznie odsiadywać wyrok za polityczną manifestację".
Był już skazywany za znieważenie
Zadowolenie z decyzji Ziobry wyraził Marcin Bosak z Ruchu Narodowego. - On brał udział w manifestacji, w pewnym momencie postanowili zatrzymać ją policjanci; zaczęli spychać uczestników, w pewnym momencie bić pałkami. Marcin nawet się specjalnie nie bronił, a ponoć kopał w brzuch, za co został oskarżony o naruszenie nietykalności - mówił Bosak.
Według niego, prowadzący sprawę sędzia był nieobiektywny, jak mówił, "uprzedzony" był też sąd drugiej instancji, który miał wskazywać na to, że mężczyzna był już skazany za znieważenie funkcjonariuszy w 2002 i 2008 r. Zdaniem Bosaka kara dla Falkowskiego była zbyt surowa w stosunku do zarzucanego mu czynu, a "okoliczności zdarzenia, agresywna postawa policji wobec demonstrantów i brak konfliktu z prawem od wielu lat" powinny przemawiać na jego korzyść i "skłonić sąd do zastosowania mniej uciążliwej kary".
Przeczytajcie też: Pod Sejmem chciał się podpalić mężczyzna. Trafił do szpitala