Trwa ładowanie...

Narodowe Muzeum Przyrodnicze - czy zostanie reaktywowane?

Pojawiła się szansa na uzyskanie środków unijnych na tę inwestycję

Narodowe Muzeum Przyrodnicze - czy zostanie reaktywowane?
djvo5b3
djvo5b3

Narodowe Muzeum Przyrodnicze powstało w Warszawie we wrześniu 1919 roku - z połączenia dawnego Gabinetu Zoologicznego UW i prywatnego Muzeum Branickich. Pełną działalność rozwinął jednak jedynie dział zoologiczny przemianowany na Państwowe Muzeum Zoologiczne. W 1936 roku budynek Muzeum spłonął, a budowę nowego przekreślił wybuch drugiej wojny światowej. Po 1945 r. na bazie Muzeum powstał instytut Polskiej Akademii Nauk, który eksponował część zbiorów do 1960 roku w Pałacu Kultury i Nauki. W 1986 ekspozycję przejął Instytut Paleobiologii PAN i przekształcił w istniejące do dziś, Muzeum Ewolucji. Od 1979 roku wraca temat reaktywacji Narodowego Muzeum Przyrodniczego. Początkowo sugerowano jego lokalizację w Zamku Ujazdowskim - dowiadujemy się z rozgłośni radiowej RDC .

Miliony eksponatów czekają w magazynach

Jak wyjaśnia dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN, prof. Jerzy Dzik zbiory działu zoologicznego przedwojennego Narodowego Muzeum Przyrodniczego są ogromne, liczą miliony eksponatów i czekają od wielu lat w magazynach w Łomnej pod Warszawą. Są pod opieką Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Z kolei w Instytucie Paleobiologii PAN mieszczą się znaleziska paleontologiczne, obejmujące bezcenne eksponaty dinozaurów z Pustyni Gobi, ale też znaleziska z wykopalisk na terytorium Polski – w tym wielkiego gada o naukowej nazwie smok wawelski.

djvo5b3

Kolekcja roślin gromadzona od XVIII wieku przez stołęcznych botaników istnieje w ramach Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego . Wspaniałymi zbiorami dysponują również krakowskie instytuty PAN powstałe na bazie dawnej Komisji Fizjograficznej PAU. Najciekawsze egzemplarze stanowiłyby trzon wystawy w Narodowym Muzeum Przyrodniczym.

Będą pieniądze na realizację projektu

Jak wyjaśnia inicjator odrodzenia placówki prof. Dzik, Wydział II PAN Nauk Biologicznych i Rolniczych planował przeznaczyć środki ze sprzedaży majątku Baranowo na Mazurach na sfinansowanie prac przygotowawczych Muzeum . Okazuje się jednak, że podstawowe fundusze na otwarcie i prowadzenie wpłyną z dotacji unijnych. Ministerstwo Środowiska już umieściło program budowy muzeum na liście propozycji do realizacji.

- Polska jest jedynym znaczącym krajem cywilizowanego świata, który nie ma muzeum historii naturalnej. Najwyższy czas nadrobić to zaniedbanie – mówił prof. Dzik.

Na razie nie ma pewności, gdzie Narodowe Muzeum Przyrodnicze powstanie. Ostatnio narodził się pomysł, aby instytucja została zlokalizowana na Mariensztacie , na działce dzierżawionej od miasta przez Uniwersytet Warszawski i PAN.

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj