Trwa ładowanie...

Najwęższy dom świata ma już rok!

Najwęższy dom świata ma już rok!
d2aahgs
d2aahgs

Dom Kereta - projekt autorstwa Jakuba Szczęsnego powstał ponad rok temu w szczelinie między starą, przedwojenną kamienicą i blokiem zbudowanym w czasach PRL, w sąsiedztwie miejsca, gdzie podczas II wojny światowej znajdował się most łączący warszawskie getto z resztą miasta. Jego gospodarzem został Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia. Uroczyste otwarcie miało miejsce 20 października 2012 r.

Dom ma formę wypełnienia pomiędzy dwoma budynkami ( Chłodnej 22 i Żelaznej 74), reprezentującymi różne epoki w historii Warszawy. Działka, na której stoi dom, ma w najszerszym miejscu 152 centymetry, a w najwęższym - 92 centymetry. Dom Kereta jest miejscem działań twórczych dla artystów i intelektualistów z całego świata.

Dom Kereta to w pełni funkcjonalna instalacja artystyczna.

– Będzie pełniła funkcję pracowni, w której można żyć i tworzyć. Wierzymy, że stanie się ważnym symbolem współczesnej Warszawy, zakorzenionej w skomplikowanej historii. Mamy nadzieję, że ukaże najbardziej interesującą twarz Warszawy – otwartej na niestandardowe działania – mówili rok temu Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak z Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, kuratorzy projektu.

d2aahgs

W Domu Kereta realizowany jest program rezydencjonalny, w którego ramach zaproszeni z całego świata artyści mieszkają, poznają historię miasta i tworzą dzieła związane w Warszawą.

Dom Kereta jest instalacją czasową. Po dwóch latach zniknie w warszawskiego pejzażu. Obecnie zakupem instalacji projektu Jakuba Szczęsnego zainteresowani są kolekcjonerzy sztuki. Jeden z nich chciałby, aby Dom Kereta stanął na Mazurach.* *

d2aahgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aahgs
Więcej tematów