Trwa ładowanie...

Muzeum Sztuki Nowoczesnej bez pozwolenia na budowę. "To może spowodować opóźnienie"

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i TR Warszawa oczekują na wydanie przez wojewodę mazowieckiego pozwolenia na budowę gmachów na pl. Defilad.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej bez pozwolenia na budowę. "To może spowodować opóźnienie"
d3in96h
d3in96h

Wojewoda mazowiecki uchylił pozwolenie na budowę ulicy dojazdowej do gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. - To może spowodować opóźnienie prac, ale nie przekreśla planów budowy muzeum - powiedziała Agnieszka Kłąb z biura rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i TR Warszawa oczekują na wydanie pozwolenia na budowę gmachów na pl. Defilad. Obecnie procedura ta jest zawieszona - powiedział rzecznik prasowy MSN Marcel Andino Velez. Jak wyjaśnił, warunkiem jej wznowienia jest uzyskanie pozwolenia na budowę drogi, która jest już wpisana w plan zagospodarowania terenu. Ma ona prowadzić od ul. Emilii Plater do Marszałkowskiej - obok mającego powstać nowego gmachu MSN i Teatru Rozmaitości. Żeby zacząć budowę gmachu, przede wszystkim trzeba zapewnić dojazd.

Na trasie drogi położona jest działka, która została odzyskana w toku postępowania reprywatyzacyjnego. Należy ona do prywatnej firmy, której właścicielem jest cypryjski inwestor. Ratusz uznał, że najskuteczniejszym sposobem na wybudowanie tej drogi będzie wykorzystanie specustawy drogowej, która zapewnia możliwość budowania dróg publicznych przecinających prywatne działki.

- Takie działanie co do zasady jest zawsze skuteczne, jednak obarczone ryzykiem procedury odwoławczej. Taka sytuacja miała miejsce tym razem. Cypryjski właściciel działki odwołał się do wojewody od decyzji organu pierwszej instancji. Wojewoda potwierdził, że przed wydaniem ostatecznej decyzji należy jeszcze raz przeanalizować przyjęte rozwiązania, po czym skierował sprawę do jej ponownego rozpatrzenia - powiedział Velez.

d3in96h

MSN prowadzi teraz prace nad uzupełnieniem wniosku do wojewody, co ma doprowadzić do wydania ostatecznej decyzji pozwalającej na wybudowanie drogi i stworzyć możliwość realizacji kolejnych inwestycji wokół placu Defilad. - Być może zaistniała sytuacja spowoduje pewne opóźnienia w rozpoczęciu prac budowlanych, ale możliwe też, że uda się ich uniknąć - powiedział Velez.

Wskazał, że projekt drogi i projekty budynków są od siebie niezależne, a Muzeum i Teatr kontynuują prace nad przygotowaniem projektów wykonawczych. Ich zakończenie przewidywane jest na połowę 2017 r. Zdaniem Veleza konieczność wprowadzenia zmian i ponownego procedowania pozwolenia na budowę drogi nie powinna znacząco wpłynąć na wydłużenie budowy Muzeum i Teatru na pl. Defilad.

Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy powiedziała, że dla miasta budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest jedną z kluczowych inwestycji. - Zrobimy wszystko, żeby ta budowa mogła się rozpocząć zgodnie z planami. Mamy ustalony harmonogram i uznaliśmy, że wykorzystanie specustawy drogowej będzie najlepszym rozwiązaniem. Przez decyzję wojewody, który skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia jest pewien kłopot, ale przed nami ponowne rozpatrzenie sprawy i zobaczymy, co dalej - mówiła Kłąb.

Przestrzeń zamknięta, przestrzeń otwarta

Nowa siedziba MSN i TR Warszawa mają stanąć na pl. Defilad w 2020 r. Zaprojektował je amerykański architekt Thomas Phifer. - Projekt dotyczy bardzo specyficznego obszaru. Obejmuje on mniej więcej wielkość Rynku w Krakowie czy przestrzeni przed Katedrą w Mediolanie (...); zostanie ona wypełniona w sposób współczesny. Choć w towarzystwie Pałacu Kultury i Nauki, który jest symbolem przestrzeni zamkniętej, tu będzie przestrzeń otwarta - kontrapunkt do sytuacji, jaką mamy na pl. Defilad - mówiła o projekcie prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Projekt obejmuje nie tylko gmachy, ale także całkowitą wizję planu zagospodarowania placu - z nową infrastrukturą i ponad setką nowych drzew.

d3in96h

Gmach MSN zostanie wykonany z włókna szklanego, natomiast leżący od strony Pałacu Kultury budynek teatru to zwarta bryła, pokryta ażurową siatką z odlanych z metalu elementów. Budynki, poza częścią wystawienniczą, będą zaprojektowane także jako przestrzeń publiczna - forum spędzania wolnego czasu, miejsce spotkań. Budynek TR Warszawa otwierać się będzie na plac i na park, dzięki czemu przechodnie będą mogli przyglądać się pracom teatralnym. MSN zaopatrzone będzie w przeszklony parter, w którym znajdą się sale wystawowe, a także audytorium i centrum edukacyjne.

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

d3in96h
d3in96h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3in96h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj