Muzeum Generała Kuklińskiego w Warszawie. Znowu powróci
Muzeum Generała Ryszarda Kuklińskiego przy ul. Kanonii 20/22 już od 22 czerwca będzie dostępne po generalnej modernizacji. Jest to jedyne jego muzeum, nie tylko w Warszawie, ale w całej Europie.
Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego założona została w 2006 roku przez Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Miejsce to ukazuje wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, stanowi też promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XXI wieku w ramach sojuszu NATO. Oddziałuje emocjonalnie i sugestywnie na zwiedzających, szczególnie na młode pokolenie Polaków. To unikalna ekspozycja muzealna dokumentująca bezprecedensową misję wywiadowczą Ryszarda Kuklińskiego, bohatera Polski i Ameryki, pierwszego Oficera Wojska Polskiego w NATO, który ryzykując swoje życie i własnej rodziny, podjął samotną walkę z sowieckim okupantem. Uchronił w ten sposób Europę i świat przed wybuchem III wojny światowej. Jest to jedyne muzeum, poświęcone gen. Ryszardowi Kuklińskiemu, nie tylko w Warszawie, ale w całej Europie. Ukazuje nie tylko wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, ale zarazem stanowi promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XXI wieku w ramach sojuszu NATO.
Po dwunastu latach działalności zdecydowali się na jego renowację. Po remoncie muzeum składa się z dwóch głównych części, wschodniej i zachodniej. Przedziela je Żelazna Kurtyna zrobiona z blach pochodzących z magazynów byłych jednostek Armii Czerwonej w Legnicy. Dodatkowo wzbogacono o nowe ekspozycję i multimedia. Na uwagę zasługuje również uzyskane pomieszczenie, w którym, dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości za pomocą Google VR, można będzie wcielić się w postać „Jacka Stronga”.
Ryszard Kukliński stał się bohaterem filmu sensacyjnego pt. „Jack Strong" z roku 2014 w reżyserii Władysława Pasikowskiego, z Marcinem Dorocińskim i Mają Ostaszewską w rolach głównych. Muzeum współpracowało przy powstawaniu tego filmu.
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl