Muzeum Etnograficzne po 5 latach modernizacji (ZDJĘCIA)
Nowoczesne wnętrza, wyjątkowa wystawa na otwarcie. Będzie też biblioteka i muzeum dla dzieci!
To była wyjątkowo długa modernizacja - ciągnęła się od 2007 roku. Infrastruktura techniczna została wymieniona w 70 procentach. Powstały nowe działy i nowe instytucje.
Już przy wejściu widać, że sporo się tu zmieniło. W hallu pojawiła się duża, nowoczesna recepcja, a także przeszklona winda. Po schodach, które są na zewnątrz budynku, osoba na wózku dostanie się dzięki specjalnej platformie. Po lewej stronie od wejścia znajduje się kawiarna Bily Konicek, która także powróciła do swojej działalności po kilku miesiącach przerwy. Tuż za nią rozpoczyna się przestrzeń muzeum dla dzieci, które zostanie urozyście otwarte już w niedzielę. Obok położone jest duże patio przystosowane do wystaw czasowych - można je powiększyć o salę konferencyjno-kinową. ****
Przygotowano także centrum biblioteczno-archiwalne, z wejściem od ulicy Mazowieckiej - będzie tu recepcja, czytelnia i magazyn. - Dziś zakończyła się budowa, jutro zaczniemy rozpakowywać książki. Potrwa to około pół roku - opowiadał wczoraj dyrektor Muzeum Etnograficznego w Warszawie, dr Adam Czyżewski.
Co ważne, powstanie też nowa pracownia konserwacji, która nie działała od 4 lat. Teraz została wyposażona w nowoczesny sprzęt.
Już teraz warto odwiedzić placówkę ze względu na niezwykłą wystawę, która do Warszawy przyjechała z Belgii: - Jest to wystawa multimedialna "Bogowie- instrukcja obsługi. Sakralne i nieprzemijające wartości w życiu duchowym mieszkańców Europy". Ma ona porządkować informacje o różnych religiach. Jej celem jest nauka zasad koegzystencji w przestrzeni publicznej poprzez samoograniczanie się - opowiada dyrektor Muzeum.
Zachęcamy do odwiedzin.