RegionalneWarszawaMirony połączą dwa brzegi Wisły

Mirony połączą dwa brzegi Wisły

Jarmark „Odpust Poezji”, spektakle, wystawy, instalacje i akcje artystyczne, spotkania autorskie, prezentacje multimedialne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spacer i gra miejska

Mirony połączą dwa brzegi Wisły

7-8 czerwca na mapie Warszawy pojawi się nowa impreza – festiwal artystyczny Mirony, który połączy dwie strony Wisły . Podobnie jak połączyła je biografia i twórczość patrona imprezy – Mirona Białoszewskiego, jednego z najsilniej związanych z Warszawą pisarzy.

Czytaj też: Za darmo: muzyczne spotkania na Francuskiej

W organizację wydarzeń zaangażowały się różne instytucje, kluby i osoby prywatne, stąd szeroki wybór propozycji adresowanych do odbiorców w każdym wieku i o różnorodnych upodobaniach. Cała impreza jest inicjatywą oddolną, organizowaną non profit przez miłośników pisarza i jego szczególnego podejścia do rzeczywistości i tworzenia. Nie trzeba znać twórczości Białoszewskiego, by wziąć w nich udział, za to można ją poznać przy okazji i odkryć dla siebie choćby kilka wersów napisanych przez jednego z najsilniej związanych z Warszawą pisarzy.

Mirony połączą dwa brzegi Wisły jak połączyła je biografia i twórczość ich patrona. Białoszewski, który większość życia spędził w Śródmieściu i na Woli, w połowie lat 70. przeprowadził się na praską stronę, która do śmierci pisarza w 1983 r. zajęła kluczowe miejsce w jego prozach i wierszach.

Lista wydarzeń festiwalowych wciąż jest rozszerzana i aktualizowana na stronie imprezy na Facebooku . **Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
PROGRAM

1. Ochota: Odpust Poezji – 7 czerwca (sobota)

godz. 14.00 - 20.00: Obroty Rzeczy - Tarczyńska 11 (klub i podwórka) - Kamienica Artystyczna TA3 - plac za Hotelem Sobieski:

- spotkania autorskie i dyskusje

- „Tętno pod tynkiem” – rozmowa z autorami zbioru esejów o Warszawie Białoszewskiego

- "Białoszewski do słuchu" – rozmowa z Maćkiem Byliniakiem o nagraniach audio Mirona Białoszewskiego

- pokaz filmów krótkometrażowych nakręconych w miejscach związanych z Mironem - Zespół Ąc-Teatr Agnieszki Lendzion

- z Tadeuszem Sobolewskim rozmowa o filmikowaniu z Mironem

- spektakl muzyczny z niespodzianką

- Białoszewski Tribute. Wystąpią: Justyna Kantorowicz, Agnieszka Banach, Martyna Dwojak, i Kuba Siekierzyński

- prezentacje multimedialne, m.in. filmiki Magdaleny Szydłowskiej, obrazy Moniki Michalczewskiej, prace graficzne Agnieszki Nežki

Plac za Hotelem Sobieski - jarmark (książki, płyty, rękodzieło, sztuka, warszawskie gadżety, stoiska stołecznych instytucji i organizacji), wymienialnia książek

Tarczyńska 11 - "Foty z Ochoty" (CSM "Sami Sobie"), obrazy Karoliny Skadii Bojakowskiej-Radwan, prace laureatów konkursu fotograficznego „Leżenia na miroławce", tajne komplety; wiadomości i zaproszenia tylko pokątnie dla wtajemniczonych, tańce integracyjne, gry i zabawy podwórkowe, warsztaty z dawnych gier podwórkowych prowadzone przez instruktorów z "Gram Nie Sam", spektakl Teatru Pogotowie Poetyckie „Wiersze Baby z bloku czyli samo życie”, PIKNIK Grupy Przyjaciół Mironaliów - gospodarz Henryk Malecha - dziennikarz, były aktor STS, prelekcja „Uroda z lodówki” Karoliny Syroki z Lawendowego Spa na Tarczyńskiej, warsztaty rysunkowe dla dzieci (plastyk z Oddziału KORT Towarzystwa Przyjaciół Warszawy)

Kamienica Artystyczna TA3 - konkurs poetycki na wiersz w stylu Mirona Białoszewskiego, Krajobraz jako oko (wiersz interaktywny) - instalacja Marty Kaweckiej – Galeria TA3

2. Ochota – Śródmieście – Chamowo – Wola

Tarczyńska – Poznańska – Hoża – pl. Dąbrowskiego – Lizbońska – Chłodna – Powązki – 7 czerwca, start o godz. 16.00 z Tarczyńskiej: wycieczka rowerowa i gra z elementami inscenizacji. "Podwórko, ławka, okno, drzwi".

*3. miroławka przy placu Dąbrowskiego (Śródmieście) – 7 czerwca: *"ROZSZYFROWYWANIE TOPOLI" - sztuka w procesie. Od wschodu do zachodu słońca.

*4. Grochów – 8 czerwca (niedziela), *klubokawiarnia Kicia Kocia i miejsca związane z Białoszewskim

14.00 - Lech Emfazy Stefański In Memoriam. Spotkanie poświęcone pisarzowi, reżyserowi i współtwórcy Teatru na Tarczyńskiej. Pokaz archiwalnych zdjęć i nagrań filmowych.

15.00 - Grochów Mironiczny. Spacer śladami Mirona w okolicach Ronda Wiatraczna i Placu Szembeka. Start z Kici Koci.

*5. Saska Kępa - 8 czerwca (niedziela), *Klub Kultury Saska Kępa

- koncert muzyki klasycznej – godz. 17.00

- Człowiek Miron na Chamowie. O twórczości Mirona Białoszewskiego opowiedzą Marianna Sokołowska, wieloletnia redaktorka utworów Białoszewskiego oraz Tadeusz Sobolewski, dziennikarz, autor biografii "Człowiek Miron" – godz. 18.00

*6. Śródmieście – 8 czerwca (niedziela), *Cuda na Kiju - multitap bar

- godz. 20.30 - spektakl „Osmędeusze” w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia

- ok. godz. 22.00 (po spektaklu) - toast za poetów

Więcej: Mirony 2014

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)