Trwa ładowanie...

Miasto straci ćwierć miliona przez decyzję wicepremiera

Urzędnicy stwierdzili, że dłużnicy zaoszczędzili na wydatku, więc ich majątek wzrósł.

Miasto straci ćwierć miliona przez decyzję wicepremiera
dzzc2s6
dzzc2s6

Ćwierć miliona złotych będzie kosztowało stołeczny ratusz wysłanie PIT-ów wszystkim, którym miasto umorzyło długi - informuje Radio ZET. To skutek decyzji wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który zmienił interpretację przepisów. Dotyczy to 32 tysięcy warszawiaków.

Konieczność opłacenia podatku, a w konsekwencji wystawienie PIT-8C, to efekt zmiany interpretacji przepisów przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Urzędnicy stwierdzili, że dłużnicy zaoszczędzili na wydatku, więc ich majątek wzrósł. Muszą zatem zapłacić podatek. Zdaniem miejskich urzędników, koszt wystawienia PIT-8C to 8 złotych na osobę.

Radio ZET dotarło do dokumentu "Zmiana Interpretacji Indywidualnej", który otrzymało miasto. Można w nim przeczytać uzasadnienie tej decyzji.

„Dłużnik zaoszczędził na wydatku, który musiałby zostać przez niego poniesiony, gdyby nie został mu umorzony dług. W wyniku takiego świadczenia w majątku dłużnika nie pojawił się wprawdzie realny dochód, ale zaoszczędzenie wydatków musi być traktowane na równi z przyrostem majątku” – napisał z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów Naczelnik Wydziału MF. Tym samym zmienił interpretację wystawioną w sierpniu 2015 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Według niej „umorzenie należności cywilnoprawnych nie powoduje powstania przychodu z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

dzzc2s6

Umorzenie 12 mln długu

W ubiegłym roku stołeczny ratusz umorzył 32 tysiącom osób fizycznych długi o wartości ponad 12 mln zł. Największa część dotyczyła opłat wobec Zarządu Transportu Miejskiego za brak biletu w komunikacji miejskiej.

Decyzja ministerstwa to także zła informacja dla 3 tysięcy najbiedniejszych rodzin, które w 2015 roku zostały objęte kilkuletnim programem pomocy. Miasto umorzyło im połowę zadłużenia z tytułu niepłaconych czynszów, a resztę rozłożyło na raty. Te rodziny będą musiały zapłacić podatek od umorzonego w 2016 roku długu.

Źródło: (Radio ZET/WawaLove.pl)

dzzc2s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzzc2s6
Więcej tematów