Metropolia warszawska przeciw zanieczyszczeniom powietrza
Sygnatariusze apelują o podjęcie uchwały "antysmogowej".
23.03.2016 20:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ratusz oraz miasta i gminy metropolii warszawskiej zaapelowały wspólnie do władz Mazowsza, aby na szczeblu województwa wprowadziły m.in. ograniczenia eksploatacji źródeł tzw. niskiej emisji – pochodzące przede wszystkim z lokalnych kotłowni oraz domowych instalacji grzewczych.
- Występujemy do województwa z wnioskiem o wprowadzenie ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których występuje spalanie paliw na obszarze warszawskiego obszaru funkcjonalnego – mówił dziś na konferencji prasowej wiceprezydent stolicy, Michał Olszewski.
Sygnatariusze podpisanego apelu zwracają się do władz woj. mazowieckiego o podjęcie uchwały, która pozwoli na wdrożenie narzędzi wskazanych w tzw. ustawie antysmogowej.
Ustawa ta weszła w życie w listopadzie 2015 r.; daje władzom województwa kompetencje do podjęcia prac na uchwałami wprowadzającymi ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
- To pierwsza uchwała, której nie podejmuje jedna gmina czy nie podejmuje jeden samorząd, ale wszystkie gminy całej metropolii warszawskiej - podkreślił Olszewski. - Nie da się rozwiązać problemów zanieczyszczenia powietrza bez współpracy z sąsiadami, bo powietrze nie zna granic (…) i wymaga bardzo ścisłej współpracy – dodał.
- Chcemy pilotować w sejmiku powstanie takiej uchwały. Ona jest nieunikniona – mówił radny sejmiku woj. mazowieckiego Wojciech Bartelski. Dodał, że pozostają jednak „otwarte kwestie”, które dotyczą m.in. tego, co objąć zakazami, od kiedy, w jakim zakresie terytorialnym i rzeczowym.
Wprowadzenie postulowanych ograniczeń – według sygnatariuszy apelu – może pomóc w realizacji programów ochrony powietrza i doprowadzić do poprawy jego stanu.
Olszewski zwrócił uwagę, że w procesie poprawy powietrza w stolicy istotna jest także edukacja mieszkańców, kontrole oraz pomiary skażeń powietrza i wody, m.in. przez strażników miejskich.
Wprowadzanie ograniczeń w stosowaniu paliw stałych zostało zastosowane już w innych dużych aglomeracjach miejskich w Europie i na świecie, które zmagały się z podobnymi jak w Warszawie problemami. Stało się tak m.in. w Londynie, w Dublinie oraz w siedmiu miastach Irlandii.
Źródło: (PAP)