Trwa ładowanie...

Mazowieckie. Spokojnie, to tylko ćwiczenia. Syreny alarmowe jeszcze w piątek

Na Mazowszu zawyły syreny. Ten dźwięk nie powinien jednak niepokoić, nic złego się nie dzieje. Syreny alarmowe powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania są uruchamiane w ramach ćwiczeń RENEGADE– SAREX-21. Usłyszeć je będzie można jeszcze w piątek.

Mazowieckie. Dźwięk alarmowych syren to tylko ćwiczenia. Komunikat urzędu wojewódzkiego wyjaśnia, że nie trzeba reagować na te sygnałyMazowieckie. Dźwięk alarmowych syren to tylko ćwiczenia. Komunikat urzędu wojewódzkiego wyjaśnia, że nie trzeba reagować na te sygnały
d1wv1ld
d1wv1ld

Trzyminutowy, modulowany dźwięk syren ma ogłaszać zagrożenie z powietrza. To sygnał przeznaczony dla ludności. Zasadniczo ma stanowić zawiadomienie o niebezpieczeństwie, jakie może grozić ludziom w wyniku ataku lotniczego.

Ćwiczenia na Mazowszu organizuje w dniach 17-21 maja Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Elementami symulacji są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W ramach ćwiczeń po trzyminutowym ostrzeżeniu następuje emisja dźwięku, który stanowi odwołanie alarmu o zagrożeniu z powietrza. Ten drugi, uspokajający odgłos również trwa trzy minuty, jednak ma charakter ciągły.

O ćwiczeniach, polegających na uruchomieniu syren, poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W komunikacie podano, że mieszkańcy nie muszą podejmować żadnych działań po usłyszeniu sygnałów ostrzegawczych. Syrenom będą mogły towarzyszyć komunikaty głosowe o przebiegu ćwiczenia, informujące o rozpoczęciu treningu oraz próbie systemu ostrzegania i alarmowania.

d1wv1ld

Mazowieckie. Spokojnie, to tylko ćwiczenia. Syreny alarmowe jeszcze w piątek

"Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie - starosta, w mieście - prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie - wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego" - poinformowano w komunikacie wojewody mazowieckiego.

To zdjęcie obiegło świat. U wybrzeży Hiszpanii rozgrywa się prawdziwy dramat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wv1ld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wv1ld
Więcej tematów