RegionalneWarszawaMatura 2020. Wiersz Anny Kamieńskiej, babci Jana Śpiewaka, na egzaminie z polskiego

Matura 2020. Wiersz Anny Kamieńskiej, babci Jana Śpiewaka, na egzaminie z polskiego

Jan Śpiewak po zakończeniu egzaminu maturalnego z języka polskiego dowiedział się, że maturzyści zmierzyli się z interpretacją wiersza jego babci Anny Kamieńskiej.

Matura 2020. Wiersz Anny Kamieńskiej, babci Jana Śpiewaka, na egzaminie z polskiego
Źródło zdjęć: © Twitter, Jan Śpiewak

Matura 2020. Anna Kamieńska, babcia Jana Śpiewaka, na maturze z polskiego

Dziś setki tysięcy maturzystów w całym kraju musiało zmierzyć się z egzaminem maturalnym z języka polskiego. Obok tematu dotyczącego elementów fantastycznych w "Weselu" Wyspiańskiego, maturzyści mogli zająć się interpretacją wiersza Anny Kamieńskiej - jak się okazuje, babci Jana Śpiewaka, działacza społecznego, członka stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa walczącego o prawa lokatorów w stolicy.

Aktywista zauważył na Twitterze, że jest to niezwykły zbieg okoliczności. Anna Kamieńska mieszkała niegdyś w kamienicy przy ulicy Joteyki, tej samej, której dotyczyła sprawa sądowa między Śpiewakiem a mecenas Bogumiłą Górnikowską-Ćwiąkalską.

W grudniu 2019 roku zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd uznał Śpiewaka winnym zniesławienia pani mecenas. Aktywista w internetowym wpisie zarzucił córce byłego ministra sprawiedliwości, że ta brała udział w nielegalnej reprywatyzacji w stolicy. Działacz nie będzie jednak musiał przepraszać za słowa pod adresem Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej, bo w ubiegły piątek - 5 czerwca - ułaskawił go prezydent Andrzej Duda.

Matura 2020. Kim była Anna Kamieńska

Anna Kamieńska (1920-1986) była poetką, tłumaczką, krytyczką literacką i autorką książek dla dzieci. Maturę zdawała podczas wojny w konspiracyjnym liceum humanistycznym w Lublinie, a na tajnym Uniwersytecie Warszawskim studiowała później polonistykę. Po wojnie podjęła studia z zakresu filologi klasycznej, najpierw na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Łódzkim.

W 1948 wyszła z Jana Śpiewaka, z którym miała dwóch synów Jana Leona i Pawła. Pierwszy z nich był dziennikarzem i działaczem społecznym, drugi zaś został profesorem socjologii. Jan Śpiewak z Wolnego Miasta Warszawy jest synem profesora Pawła Śpiewaka oraz wnukiem Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka.

W poniedziałek 8 czerwca 2020, maturzyści na egzaminie z języka polskiego, mogli wybrać do interpretacji wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne" z wydanego w 1960 roku tomu "Oko ptaka".

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:wawalove.pl
jan śpiewakreprywatyzacjawarszawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)