RegionalneWarszawaMaria Stypułkowska-Chojecka pseudonim "Kama" spocznie na Wojskowych Powązkach

Maria Stypułkowska-Chojecka pseudonim "Kama" spocznie na Wojskowych Powązkach

W czasie Powstania Warszawskiego przebyła szlak bojowy oddziału "Parasol".

Maria Stypułkowska-Chojecka pseudonim "Kama" spocznie na Wojskowych Powązkach

Dziś odbędzie się pogrzeb Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej, pseudonim "Kama", łączniczki i wywiadowczyni batalionu "Parasol" Armii Krajowej. Uczestniczyła między innymi w wykonaniu wyroku na "kacie Warszawy" Franzu Kutscherze. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o 11:30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, a następnie będą kontynuowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (13.00). Maria Stypułkowska-Chojecka zmarła 5 lutego. Miała 89 lat.

Podczas okupacji niemieckiej prowadziła rozpoznanie i brała udział w wielu akcjach dywersyjnych, sabotażowych i likwidacyjnych na wysokich funkcjonariuszy gestapo i administracji niemieckiej oraz w akcjach bojowych. W czasie Powstania Warszawskiego przebyła szlak bojowy oddziału "Parasol": Wola, Stare Miasto, Śródmieście, Czerniaków, Mokotów, Śródmieście. Trzy razy szła kanałami, przeprowadzając rannych towarzyszy broni. Pełniła także funkcję sanitariuszki. Była dwukrotnie ranna.

Otrzymała wiele odznaczeń, wśród nich dwukrotnie Krzyż Walecznych i Krzyż Partyzancki. Uczestniczyła w życiu Środowiska Żołnierzy Batalionu "Parasol". Była przewodniczącą Komisji Historycznej i Współpracy z Młodzieżą. Należała do Światowego Związku Żołnierzy AK. Ponadto w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów była Przewodniczącą Rady Naczelnej. Mimo kłopotów zdrowotnych, inwalidztwa wojennego i podeszłego wieku, brała udział w spotkaniach i uroczystościach patriotycznych z młodzieżą i dorosłymi. Występowała w audycjach radiowych i telewizyjnych, dotyczących akcji batalionu "Parasol". Jej postać i wojenna działalność są tematem wielu publikacji historycznych.

Maria Stypułkowska-Chojecka urodziła się 24 września 1926 roku w Warszawie. We wrześniu 1939 roku wraz z innymi harcerzami na Dworcu Głównym opiekowała się osobami, które uciekły do Warszawy z terenów zajmowanych przez Niemców. Uczestniczyła w tajnych kompletach, potem je prowadziła. W czasie okupacji była harcerką Szarych Szeregów. Odbyła kurs sanitarny i łączności, przeszła przeszkolenie bojowe i ukończyła Szkołę Podchorążych Piechoty "Agricola". Mając 17 lat została zaprzysiężona jako żołnierz AK z przydziałem do oddziału noszącego kolejne kryptonimy "Agat", "Pegaz", a potem "Parasol".

Maria Stypułkowska-Chojecka Warszawę opuściła w październiku 1944 roku, do miasta wróciła już w lutym roku następnego. W latach 60. ukończyła Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w szkolnictwie, następnie jako redaktor w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. Była członkiem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Brała udział w licznych spotkaniach z uczestnikami Kursów Wiedzy o Warszawie i harcerzami. W 2004 roku mianowano ją Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Źródło: IAR

Obraz
pogrzebakpowstanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)