Trwa ładowanie...

Ma 3000 lat! Kolejny skarb na Białołęce

Eksponat zostanie przekazany do Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Ma 3000 lat! Kolejny skarb na Białołęce
d34vb7x
d34vb7x

Na początku września jeden z mieszkańców Białołęki dokonał ciekawego odkrycia archeologicznego. Podczas poszukiwań na łące niedaleko domu natrafił na przedmiot przypominający małą siekierkę. Po jego zbadaniu okazało się, że jest to siekierka tulejowa z epoki brązu, licząca sobie bagatela 3000 lat. Wkrótce, zgodnie z prawem, eksponat zostanie przekazany do Muzeum Regionalnego w Siedlcach, z którym wpółpracuje znalazca i które zgłosiło chęć posiadania go w swojej kolekcji.

Na ziemiach polskich za początek epoki brązu przyjmuje się rok 2200 p.n.e. W tej epoce, następnej po epoce kamienia, zaczęto używać narzędzi z nowego surowca - brązu (stop miedzi z cyną). Wytwarzane przedmioty służyły do użytku domowego i jako waluta wymienna.

Pan Piotr, który znalazł siekierkę, zupełnie nie spodziewał się takiego odkrycia. Już wcześniej, dzięki wykrywaczowi metali, udawało mu się znaleźć drobne przedmioty m.in. monety z czasu zaboru rosyjskiego oraz łuski po pociskach. Jednak jak sam przyznał często znajdował też kapsle po butelkach. - Takie odkrycie zachęca do kolejnych - mówi znalazca. - W przyszłym roku będę kontunuował poszukiwania, ale już na innym terenie - dodaje pan Piotr.

Dodajmy, że znalazca, dopełnił wszystkich kroków prawnych, aby legalnie prowadzić poszukiwania. Uzyskał zgodę właściciela terenu, nawiązał współpracę z muzeum, które przyjmie, zabezpieczy i opracuje odnalezione zabytki oraz otrzymał zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na poszukiwania.

Źródło: (bialoleka.waw.pl)

Przeczytaj też:

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj