Łodzią po Wiśle
Rekordowo niski stan wody w rzece mocno ograniczył żeglugę. Ale pływać można. Te wakacje to czas tradycyjnych łodzi drewnianych. Co więcej – można nimi pływać za symboliczną opłatą, a nawet za darmo.
Już od kilku lat miłośnicy rzeki, starają się wskrzeszać wiślane tradycje. Nie jest to łatwe, ponieważ żegluga przez dziesięciolecia była bardzo zaniedbana. Powoli jednak mieszkańcy i turyści przekonują się do takiej formy rekreacji na nowo. Pływanie drewnianymi łodziami to także alternatywna forma komunikacji.
- W ubiegłym roku skorzystałem z Taxi Wisła raczej z ciekawości i nudów. W tym roku pływałem już trzy razy i daje mi to autentyczną frajdę. Przecież Wisła za każdym razem jest inna. Pora dnia, pogoda, a w tym roku jeszcze susza odkrywająca tajemnicze brzegi, to wszystko wpływa na atrakcyjność rejsu - opowiada Artur, który nad Wisłę przyjeżdża z Ursynowa.
Miasto wspiera trzy najbardziej popularne usługi tego typu – Taxi Wisła, Flotę 511 oraz Aquatica.
Odkrywamy tajemnice Wisły
Rejsy Taxi Wisła odbywają się 12-metrową drewnianą jednostką zwaną batem o nazwie „Św. Zygmunt”. Łódź zabiera na pokład do 10 osób. Wyposażona jest w kapoki i jest w pełni bezpieczna.
W dni powszednie można pływać nią bezpłatnie w ramach cyklu „Wisły historie ukryte”. Rejsy odbywają sie o godzinie 18:00 i 19:00 do końca sierpnia i we wrześniu o 19:00. Ostatni planowany jest na 11 września.
Grupy, którym obecny na pokładzie przewodnik opowiada o historii Warszawy i Wisły, startują w okolicy Portu Czerniakowskiego przy klubokawiarni Lejtak. Wszystkie szczegóły na temat wycieczek i sposób rejestracji znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.
Taxi Wisła oferuje również nietypowe rejsy np. do Solca nad Wisłą na zawody wiosłowe (2-7 września) czy organizuje prywatne wydarzenia takie jak wieczory kawalerskie. Stacjonuje w okolicach plaży pod Mostem Poniatowskiego oraz plaży przy Płycie Desantu.
Taxi Wisła – wszystkie informacje tel.: 605 143 904.
Od plaży do plaży
Niezwykle ciekawym pomysłem na przemierzanie Wisły jest rejs z Flotą 511. To stała usługa transportowa. Pływać można tradycyjnymi wiślanymi łodziami (batami) między najpopularniejszymi klubokawiarniami: Plac Zabaw (Barka) - Pomost 511 (Cud nad Wisłą) - Plażowa (Temat Rzeka). W każdym z tych miejsc po zejściu na ląd w dalszą podróż można wybrać się rowerem miejskim Veturilo. Na łódź można dostać się od wtorku do piątku od godziny 17.00 do 21.00, a w weekendy od godziny 12.00 do 21.00. Rejsy odbywają się co 30 minut. Koszt przemierzenia jednego odcinka to zaledwie 5 zł, gdyż usługa jest wsparta przez miasto w ramach projektu „Warszawski węzeł Wodno-Rowerowy Pedałuj i płyń”.
Jak na flotę przystało baty to jedynie część niekonwencjonalnej wiślanej pętli 511. W jej skład wchodzą również kajaki i SUP, czyli deska z wiosłem. Dla niezdecydowanych, załoga Floty przewidziała również specjalne szkolenia.
Flota 511 – wszystkie informacje tel.: 519 357 713.
Rusałka też ma przystań
Uzupełnieniem pętli Floty 511 są rejsy organizowane przez Przystań Aquatica. Łodzie cumują na prawym brzegu przy plaży ZOO/ Rusałka i od 2013 roku zdążyły wpisać się w krajobraz tego odcinka Wisły. Na przystani można skorzystać z dwóch łodzi, które zabierają na pokład do 11 pasażerów. Dołączając do pętli przystań Aquatica, pojawiają się nowe przystanki: plaża Rusałka - na przeciwko ZOO, Plaża Żoliborz przy klubokawiarni Boogaloo, nowy Bulwar, biała Barka (przy Syrence). Rejsy odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 17.00 - 21.00, a w weekendy od godziny 12.00 do 22.00. W przypadku floty Aquatica większość szczegółów i pomysłów na organizację wyprawy można umówić osobiście. Koszty przeprawy wyglądają identycznie jak w przypadku Floty 511. 5 złotych za każdy odcinek i 20 złotych za całą trasę.
Przeczytaj też: Mieszkańcy osiedli przy Rydygiera dostaną nową linię autobusową