Trwa ładowanie...

List warszawskich lokatorów do Zbigniewa Ziobry. Domagają się zawieszenia postępowań

Członek Komitetu Obrony Praw Lokatorów Jakub Żaczek tłumaczy, że chodzi o "niedopuszczenie do powstania szkód, które trudno będzie później naprawić".

List warszawskich lokatorów do Zbigniewa Ziobry. Domagają się zawieszenia postępowań
d1yg32k
d1yg32k

Komitet Obrony Praw Lokatorów protestował przed Ministerstwem Sprawiedliwości. Przekazał urzędnikom list otwarty zaadresowany do ministra-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Mieszkańcy warszawskich kamienic proszą w nim szefa resortu o zawieszenie wszystkich postępowań dotyczących prawa najmu, eksmisji i należności czynszowych do czasu wydania opinii przez niepowołaną jeszcze komisję weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji.

Członek Komitetu Obrony Praw Lokatorów Jakub Żaczek tłumaczy, że chodzi o niedopuszczenie do powstania szkód, które trudno będzie później naprawić, dlatego ruch lokatorski chce, aby prokuratorzy wzięli udział w postępowaniach cywilnych i skorzystali z możliwości ich zawieszenia.

Drugą kwestią poruszoną w liście jest sprawa - zdaniem obrońców lokatorów - zbyt częstego umarzania przez prokuraturę spraw dotyczących nękania mieszkańców kamienic przez właścicieli bez dokładnego zbadania dowodów.

d1yg32k

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że list przekaże do Prokuratury Krajowej, ponieważ zawarte w nim postulaty odnoszą się głównie do jej kompetencji. Rzecznik prasowy ministerstwa Miichał Woś dodaje, że odpowiedzią ministra jest między innymi przygotowywana komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji, która na przykład pozwoli nakładać kary na nieuczciwych właścicieli. Uzyskane środki miałyby pokryć szkody wyrządzone lokatorom.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji rozpocznie prace prawdopodobnie w maju. Pod koniec stycznia Prokuratura Krajowa opublikowała listę około 170 adresów nieruchomości, co do których uznała, że istnieją wątpliwości, czy zostały zwrócone w prawidłowy sposób.

Źródło: IAR

Oprac. Karolina Pietrzak

d1yg32k
d1yg32k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yg32k
Więcej tematów