Trwa ładowanie...

Latał dronem nad Belwederem. Obywatel Łotwy usłyszał zarzuty

To nie pierwszy incydent tego typu.

Latał dronem nad Belwederem. Obywatel Łotwy usłyszał zarzuty
d3agqjx
d3agqjx

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty w sprawie drona, który w sobotę został zauważony nad Belwederem - poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury Michał Dziekański. Zarzut usłyszał obywatel Łotwy kierujący dronem.

- Postawiono zarzuty z prawa lotniczego, dotyczące umyślnego kierowania dronem w strefie ochronnej lotniska bez wymaganej zgody - powiedział rzecznik. - Kierujący dronem Łotysz, któremu postawiono zarzuty, został zwolniony, a w dwie towarzyszące mu Rosjanki zeznawały w tej sprawie jako świadkowie - wyjaśnił prokurator.

O dronie poinformowało w sobotę Biuro Ochrony Rządu. Funkcjonariusze najpierw zauważyli drona latającego nad Belwederem, potem zlokalizowali jego operatora w parku, zatrzymali go i wylegitymowali. Okazało się, że jest obywatelem Łotwy, towarzyszyły mu dwie Rosjanki.

Jak informował w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn te trzy osoby zatrzymano. - W związku z ustawowymi obowiązkami do sprawy włączyła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW w sobotę i niedzielę prowadziła czynności z zatrzymanymi osobami - podał, nie ujawniając jednak szczegółów.

Dodał, że materiały zebrane przez ABW zostały w poniedziałek wysłane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Ewentualne dalsze decyzje w tej sprawie zależą obecnie od śledczych - zaznaczył w poniedziałek rzecznik ministra.

d3agqjx

To nie pierwszy incydent tego typu. We wrzesień 2016 r. dron sterowany przez obywatela Rosji latał w okolicach kancelarii premiera. Sprawą również zajęła się ABW. Rosjanin Iwan K. usłyszał zarzut używania drona w tzw. strefie kontrolowanej w rejonie al. Ujazdowskich i ul. Bagateli bez zgody Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej i Biura Ochrony Rządu. Śledztwo nadal trwa.

Zgodnie z ustawą o ABW i AW do ustawowych zadań Agencji należy m.in. rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz jego porządek konstytucyjny, w szczególności w suwerenność i międzynarodową pozycję, niepodległość i nienaruszalność jego terytorium, a także obronność państwa. ABW ma też ustawowy obowiązek rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw szpiegostwa, terroryzmu, bezprawnego ujawnienia lub wykorzystania informacji niejawnych i innych przestępstw godzących w bezpieczeństwo państwa, godzących w podstawy ekonomiczne państwa.

Źródło: PAP

Oprac. Karolina Pietrzak

d3agqjx
d3agqjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3agqjx
Więcej tematów