Trwa ładowanie...

Kuria warszawska chce zbudować 170-metrowy wieżowiec w centrum stolicy

Wszystko we współpracy ze spółką BBI Develeopment.

Kuria warszawska chce zbudować 170-metrowy wieżowiec w centrum stolicy
d1jag65
d1jag65

Aby realizować inwestycję konieczna była zgoda ze strony Watykanu. Stolica Apostolska zaakceptowała plan udostępnienia gruntu pod budowę drapacza chmur. Ma on stanąć u zbiegu Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Wieżowiec ma mieć docelowo 170 metrów, a plany jego wzniesienia istnieją już od kilku lat. Teraz koncepcja nabrała realnych kształtów, ponieważ spółka BBI Development poinformowała o szczegółach w komunikacie giełdowym.

Co warte podkreślenia, Archidiecezja Warszawska w wyniku zawartego porozumienia zyska 55 proc. udziałów w tej inwestycji, podczas gdy deweloper zachowa 45 proc. Taki podział wynika między innymi z przekazania przez kurię prawa do użytkowania wieczystego gruntu, na którym stanie drapacz chmur. Szacunkowa wartość nieruchomości wynosi około 35 mln zł. Dlaczego konieczna była zgoda ze strony Stolicy Apostolskiej w tym zakresie? Otóż wszystkie duże transakcje finansowe (np. liczone w dziesiątkach milionów złotych) wymagają specjalnej akceptacji ze strony Watykanu. Tak też musiało być i tym razem.

Pozytywna decyzja oznacza furtkę do realizacji tych wieloletnich planów ze strony kurii oraz inwestora. I choć do samej budowy jeszcze daleka droga to wieżowiec jest już na etapie prac projektowych. Najważniejsze, że budynek uzyskał wstępną zgodę ze strony ratusza i jest uwzględniony w planie zagospodarowania przestrzennego dla centrum Warszawy. Muszą go jeszcze przegłosować radni. Jeśli tak się stanie, to nie będzie już żadnych przeszkód na drodze do realizacji inwestycji.

d1jag65
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jag65
Więcej tematów