Trwa ładowanie...

Kulturalnie w weekend

Co robić? Przedstawiamy kilkanaście fajnych propozycji!

Kulturalnie w weekend
d2mxvoj
d2mxvoj

Mimo, że lato w pełni, pogoda płata różne figle i nieszczególnie zachęca do wybrania aktywnej formy wypoczynku. Mamy dla was kilka kulturalnych propozycji, w jaki sposób spędzić najbliższe trzy dni.

Piątek 20 lipca

Dziś o godz. 16.00, w Muzeum Łazienki Królewskie rozpocznie się koncert inaugurujący działalność "Musica Humana" - międzynarodowej orkiestry instrumentów historycznych. Muzycy wykonają dzieła C.P.E. Bacha, W.A. Mozarta oraz J. Haydna.

Do końca sierpnia można też odwiedzać wystawę „Kalejdoskop sportowy dawnej Warszawy”, przygotowaną przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. Jak wyglądał aktywny wypoczynek przed laty można zobaczyć przed siedziba muzeum, na Rynku Starego Miasta 28/42.

Również do końca sierpnia na skwerze im. Ks. Jana Twardowskiego Można oglądać przygotowaną przez Dom Spotkań z Historią wystawę Pt. "Karol Beyer – pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia", która przenosi nas na XIX-wieczne Krakowskie Przedmieście. Na zdjęciach Karola Beyera, pierwszego zawodowego fotografa w Warszawie, DSH pokazuje, jak wyglądał salon stolicy: piękne weduty, gwarne życie ulicy, nieistniejące już czy inaczej dziś wyglądające kamienice i miejsca, ale także fragmenty zabudowy, które niemal się nie zmieniły.

d2mxvoj

Filmowa Stolica Lata zawita w piątek na Targówek. W Parku Henrykowskim, u zbiegu ul. Klasyków i Modlińskiej o godz. 21.45 rozpocznie się projekcja filmu „Choć goni nas czas” w reżyserii Roberta Rainera.

Do 29 lipca Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie przy Al. Ujazdowskich w Warszawie przedstawia dzieła mistrza plakatu – Rafała Olbińskiego. Ekspozycja zatytułowana /Sztuka metafory/ prezentuje ponad 60 najciekawszych plakatów teatralnych i operowych, stworzonych przez artystę między innymi dla Pacific Opera San Francisco, Opera Company Philadelphia czy też New York City Opera.

Od 13 do 28 lipca w stolicy trwa Festiwal Street Art Doping 2012. Street artowców będzie można spotkać m.in. na ul. Szpitalnej, Chmielnej, Brackiej, Miejskiej, Zgoda oraz w Cudzie nad Wisłą i Klubie 55.

Sobota 21 lipca

O godz. 11.00 w Parku Rzeźby na Bródnie rozpocznie się kolejne spotkanie pod hasłem „Wokół Domku Herbacianego”. W programie m.in. warsztaty teatralne, dziecięcy uniwersytet muzyczny, spotkania filozoficzne dla seniorów oraz turniej warcabów. Pełny program, obejmujący sobotę i niedzielę (21-22.07) dostępny jest pod adresem: www.fundacjarozwojuteatru.pl

d2mxvoj

Wielbicieli malarstwa współczesnego zapraszamy na trzeci pokaz pod hasłem „Artbarbakan2012”. W sobotę i niedzielę pod Barbakanem spotkają się m.in. Piotr Żaczek, Zbigniew Gręziak, Paweł Cabanowski, Jan (Janek) Balcerzak, Katarzyna Barczewska, a także artyści z Grupy Niezależni ’69 - Jerzy Lassota i Miron. Start o godz. 14.00, planowane zakończenie o godz. 19.00.

O godz. 16.00 w siedzibie Sinfonii Varsovii przy ul. Grochowskiej 272 wystąpią Maxima Sitarz (skrzypce) oraz Mischa Kozłowski (fortepian). Wykonają oni m.in. Sonatę skrzypcową Maurice’a Ravela oraz /Nokturn i Tarantela/ op.28 Karola Szymanowskiego.**

Z kolei o godz. 19.00 w ramach cyklu Jazz na Starówce wystąpi Radio. String. Quartet. Vienna, w składzie: Bernie Mallinger – skrzypce, Asja Valcic – wiolonczela, Cynthia Liao – altówka oraz Igmar Jenner – skrzypce.

d2mxvoj

Kinomani będą mogli wybierać między dwiema propozycjami przygotowanymi w ramach Filmowej Stolicy Lata: o godz. 21.45 w Amfiteatrze w Parku Sowińskiego (ul. Elekcyjna 17) wyświetlany będzie „Ostatni samuraj”. Z kolei na Kępie Potockiej będzie można zobaczyć film „Bodyguard” z Withney Huston i Kelvinem Costnerem w rolach głównych.

Niedziela 22 lipca

Rozpocznie się o godz. 12.00 koncertem chopinowskim w Łazienkach Królewskich. Wystąpi polski pianista, kameralista i pedagog Edward Wolanin. W swojej karierze solisty ma występy z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w naszym kraju. Grał pod batutą tak wybitnych dyrygentów jak Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski czy Jerzy Maksymiuk. Z kolei o godz. 16.00 pod pomnikiem Chopina zagra Katarzyna Hajduk.

W samo południe wyruszy też z ronda de Gaulle’a druga wycieczka z przewodnikiem śladami bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa. Zbiórka o godz. 12.00 pod pomnikiem gen. De Gaulle’a.

d2mxvoj

O godz. 16.00, Ogród Saski wypełnią energetyczne dźwięki - Fundacja Concentus Pro Arte zaprasza na koncert "W rytmie tanga, swingu i ragtime’u".Wystąpi zespół "Dell’artimento", swoje umiejętności zaprezentują też mimowie: Jerzy Winnicki, Krystyna Kuźma-Kabza, Monika Gut.

O godz. 16.00 Sinfonia Varsovia zaprasza na Grochowską na występ Marcina Gadalińskiego, który wykona utwory Johna Dowlanda, Henry’ego Purcella, Ralpha Vaughana Williamsa. Na fortepianie będzie mu towarzyszył Mischa Kozłowski.

Na prawym brzegu Centrum Promocji Kultury Praga Południe zaprasza na spotkanie poświęcone Maciejowi Nowickiemu. W 60. rocznicę uchwalenia tzw. konstytucji lipcowej, w której po raz pierwszy Warszawa została wymieniona jako stolica Polski, o godz. 16.30 rozpocznie się wykład poświęcony dorobkowi tego znakomitego architekta. Udział wezmą: Tadeusz Barucki, Piotr Kibort, Hubert Wójcicki, Małgorzata Kucewicz. Po rozmowie organizatorzy zapraszają na spacer do klubu KS Orzeł, gdzie znajduje się jedyny, oprócz domu dla rodziców na Bielanach, budynek zrealizowany w Warszawie przez Nowickiego (projekt z 1938 r., przygotowany wraz ze Zbigniewem Karpińskim).

d2mxvoj

O godz. 19.00 w kościele Ewangelicko-Reformowanym (al. Solidarności 74) odbędzie się koncert organowy Martina Schmedinga. W programie dzieła J. S. Bacha, J. Brahmsa, G. Bunka, K. Pendereckiego.

Niedziela to również dzień, w którym obchodzona jest 70. rocznica likwidacji warszawskiego getta. Obchody rozpoczną się o godz. 12.00 w Kordegardzie (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17), gdzie odbędzie się otwarcie wystawy /Dziennik Getta – Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego/. O godz. 17.00 z ul. Stawki 5/7 wyruszy „Marsz Pamięci”. Rozpoczęcie pod pomnikiem Umschlagplatz, zakończenie przed Domem Dziecka im. Janusza Korczaka, na ul. Jaktorowskiej 6. Obchody zakończy o godz. 20.30 koncert /OHEL WARSZAWA/, który odbędzie się na ul. Bohaterów Getta. Zagrają IRCHA GDOLA Mikołaja Trzaski, SHOFAR oraz FROM THEE TO THEE - projekt Raphaela Rogińskiego. Usłyszymy Marka Sandersa, Wacława Zimpla, Olie Brice'a, Macia Morettiego, Olę Bilińską, Michała Górczyńskiego, Pawła Szamburskiego, Michała Moniuszkę oraz innych. Pieczę nad kształtem artystycznym koncertu sprawuje Mikołaj Trzaska.

Przedstawione wydarzenia kulturalne organizowane są w stolicy przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

d2mxvoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mxvoj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj