Trwa ładowanie...

Kultura legalnie i za darmo

Ruszyła druga edycja Kultury Na Widoku

Kultura legalnie i za darmo
d4emw28
d4emw28

Andrzej Saramonowicz, Danuta Stenka, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Remigiusz Grzela, Agnieszka Wilczyńska, Magdalena Boczarska, Rafał Kosik, Małgorzata Niemen, prof. Elżbieta Traple, dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz - to tylko część twórców i ludzi kultury, którzy wczoraj 27 maja zainaugurowali przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie II edycję akcji Kultura Na Widoku.

Multimedialna biblioteka przed Pałacem Prezydenckim

Na placu przed Pałacem w formie instalacji pojawiło się pięć multimedialnych regałów ustawionych w okrąg. Na jednym są książki, na innych kolejno filmy, płyty muzyczne i gry. Ostatni przeznaczony jest historii, gdzie odbiorcy otrzymują tu dostęp do filmów, książek i muzyki prezentujących historię Polski. Szczególne miejsce zajmuje kolekcja zdjęć i plakatów dokumentująca 25-lecie Samorządności w Polsce. Każdy regał opatrzony jest w okładki utworów, które się w nich znajdują.

Po wpisaniu unikatowego adresu w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR, użytkownik w prostych etapach uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce JAK TO DZIAŁA oraz bezpośrednio na regałach i plakatach. Bezpłatna sieć wi-fi umożliwia również korzystanie z instalacji non-stop - powiedziała WawaLove.pl Marta Antczak z Legalnej Kultury.

d4emw28

W multimedialnej bibliotece znajduje się 900 utworów. -Większość z nich, posiada już zapowiedź od artysty. Czasem jest to aktor, który grał w danym filmie, czasem muzyk, którego płytę chcemy przesłuchać. To fajny bonus dla osób, które skorzystają z Kultury Na Widoku - dodaje Antczak. W tamtym roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem liczonym w 700 000 odsłon. To bardzo dużo jak na pilotażową edycje wydarzenia. W tym roku Kultura Na Widoku zebrała większą ilość utworów i przede wszystkim w akcję zaangażowało się blisko 80 artystów ze świata filmu, literatury i muzyki.
Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców będą mogły skorzystać ze znajdującej się na niej bogatej oferty kulturalnej.

Odpowiedzialnie znaczy legalnie

Jeśli mamy alternatywę w postaci źródeł legalnych i nielegalnych, normą i nawykiem powinno stać się korzystanie z tej pierwszej. Odbiorcy kultury różnego rodzaju powinni zacząć brać odpowiedzialność również za artystę, dla którego korzystanie z legalnych źródeł często wiąże się z dalszą działalnością artystyczną. - Wielu osobom wydaje się, że legalnie korzysta z kultury, ponieważ płaci portalom odpowiednią sumę w formie abonamentu. Nic bardziej mylnego. Zwykle niestety te pieniądze trafiają do ludzi, którzy nielegalnie przywłaszczyli sobie utwór, czyli czyjąś własność - ostrzega Marta Antczak

Dlatego też Kultura Na Widoku pokazuje z których źródeł można korzystać bezpiecznie i bez żadnych wątpliwości. Regały z multimedialną biblioteką zostaną na placu przy Pałacu Prezydenckim do 17 czerwca.

Kultura Na Widoku organizowana jest przez kampanię społeczną Legalna Kultura . Jej intencją jest przede wszystkim to, by w cywilizacji różnorodności nie zatracić wartości podstawowych, idei fundamentalnych dla kultury, takich jak: bycie fair wobec innych, możliwość wyboru i prawo do poszanowania tego, co jest naszym wkładem w kulturowy rozwój.Kampania integruje środowiska twórców i odbiorców kultury. Kształtuje też poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości i promuje korzystanie z legalnych źródeł kultury.

d4emw28
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4emw28
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj