Koronawirus w Warszawie. Wzrost zainteresowania paczkami żywnościowymi
Mobilny Punkt Poradnictwa to specjalny autobus, który przekazuje materiały pomocowe osobom bezdomnym. Kilkaset bezdomnych codziennie dostaje paczki żywnościowe i środki ochrony osobistej. Widać wzrost zainteresowania paczkami żywnościowymi także ze strony osób, które straciły pracę, a nie są osobami bezdomnymi.
- Dziś odwiedziłem Mobilny Punkt Poradnictwa. To specjalny autobus, za pomocą którego na co dzień miasto pomaga osobom w kryzysie bezdomności. Odkąd do Polski i Warszawy dotarła epidemia koronawirusa, Mobilny Punkt nieco zmienił zakres działalności. Z jego pokładu bezdomni otrzymują codziennie paczki żywnościowe, a także pakiety medyczne czy środki ochrony osobistej. Dziennie przekazujemy około 350 paczek. Mobilny Punkt to jedna z tych aktywności miasta, które napawają wielką dumą - że w naszych działaniach tak silny jest duch solidarności z tymi, którzy są w ciężkiej sytuacji, także w tych szczególnie trudnych czasach - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Mobilny Punkt Poradnictwa uruchomiany jest zwykle zimą i funkcjonuje jako miejsce informacji i ogrzania się. W dobie epidemii zmienił formułę. Od 17 marca stał się mobilnym punktem odbioru paczek żywnościowych przez bezdomnych.
Koronawirus. Warszawa. Widać większe zainteresowanie paczkami żywnościowymi
Jak informuje ratusz, widać większe zainteresowanie paczkami żywnościowymi ze strony osób, które straciły pracę i stałe źródło dochodu, a nie są osobami bezdomnymi. Kryzys dotyka zatem także tych warszawiaków, którzy do tej pory nie korzystali z pomocy OPS-ów.
- Zapewniamy pomoc potrzebującym, mamy uruchomioną rezerwę żywnościową. W niektórych przypadkach kierujemy mieszkańców także do Ośrodków Pomocy Społecznej. Nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy – zapewnia ratusz w komunikacie.
Koronawirus. Warszawa. Osiem przystanków autobusu
Autobus zatrzymuje się na ośmiu przystankach: Dworzec Wschodni (od ul. Kijowskiej), metro Stadion Narodowy, pl. Zawiszy, Jana Olbrachta, Nowolipki, CH Arkadia, park Traugutta oraz Namysłowska.
Mobilny Punkt Poradnictwa prowadzą organizacje pozarządowe na zlecenie miasta i przy wsparciu Zarządu Transportu Miejskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych. Są to m.in. Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, Fortior-Fundacja Dla Wielu i Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.