Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Rusza wsparcie psychologiczne dla uczniów i rodziców

Warszawa uruchamia Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Od środy można tam znaleźć odpowiedzi na pytania w związku z pandemią koronawirusa, głównie w zakresie edukacji. Będzie można uzyskać pomoc w ramach trzech filarów. Są to: wsparcie psychologiczne dla uczniów, wsparcie psychologiczne dla rodziców i wsparcie dydaktyczne dla rodziców.

Koronawirus w Warszawie. Rusza wsparcie psychologiczne dla uczniów i rodzicówŹródło: Materiały prasowe, fot: Urząd Miasta Warszawa
d2ikd7a
d2ikd7a

W związku z epidemią koronawirusa uczniowie, rodzice i nauczyciele znaleźli się w całkiem nowej sytuacji. Od środy, 25 marca obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej o zdalnym nauczaniu, które teraz jest obowiązkowe. Nauczanie prowadzone jest zdalnie, lekcje odbywają się online. To powoduje dużo problemów. Sytuacja rodzi wątpliwości i pytania, na które mogą odpowiedzieć psychologowie.

- Widzimy, że nauczanie zdalne stwarza sporo problemów. Dzieci i młodzież, ale także ich rodzice, nierzadko odczuwają stres i frustrację. Chcemy im pomóc, dlatego uruchamiamy Psychologiczne Centrum Wsparcia, w którym będą dyżurować specjaliści, gotowi odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania, rozwiać wątpliwości, podpowiedzieć rozwiązania. Dziękuję nauczycielom, że działają w sposób elastyczny, a rodziców i uczniów zapewniam, że jeśli będzie taka potrzeba, udzielimy im odpowiedniego wsparcia – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów oferuje pomoc w ramach trzech filarów.

Wsparcie psychologiczne dla rodziców

Pierwszy to wsparcie psychologiczne dla rodziców. Pomoc uruchamiają dwie specjalistyczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne: Uniwersytet dla Rodziców i Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii MOP.

d2ikd7a

Rodzic otrzyma wskazówki dotyczące postępowania z dziećmi, które znalazły się w nowej sytuacji. Oprócz codziennej nauki w szkole, epidemia koronawirusa oznacza też brak kontaktów z rówieśnikami i zabawy w przedszkolu.

Od poniedziałku do piątku czynne są trzy numery telefonu dla rodziców: 510 205 050 (w godz. 9.00-18.00), 519 047 372 (w godz. 9.00-14.00) i 500 717 258 (w. godz. 14.00-18.00). W sobotę i niedzielę czynny jest numer telefonu 519 047 370 w godz. 10.00–16.00.

Rodzice mogą też kontaktować się z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi w dzielnicach. Numery telefonów i godziny dyżurów znajdują się na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Wsparcie dydaktyczne dla rodziców

Drugi filar to wsparcie dydaktyczne dla rodziców. Chodzi o pomoc merytoryczną i rady dotyczące edukacji zdalnej. Na pytania będą odpowiadać nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Należy przy tym pamiętać, że nie będą rozwiązywać konkretnych zdań, ale służyć radą i tłumaczyć.

d2ikd7a

Kontakt drogą mailową z Warszawskim Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń: zapytajeksperta@wcies.edu.pl

Wsparcie psychologiczne dla uczniów

Trzeci filar to wsparcie psychologiczne dla uczniów. Podczas dyżurów telefonicznych i online psycholodzy porozmawiają z uczniami o sytuacjach i kłopotach szkolnych. Będą też przede wszystkim starać się rozmawiać o lękach i stresie związanych z szerzącą się pandemią koronawirusa.

Pomocą i wsparciem psychologicznym służą wszystkie dzielnicowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dane kontaktowe znajdują się na stronie Urzędu m.st. Warszawy. Dyżury pełnią w godzinach 9.00 – 19.00.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2ikd7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ikd7a
Więcej tematów