RegionalneWarszawaKoronawirus. Szpital na Stadionie Narodowym tylko dla wybranych pacjentów. Kryteria przyjęć

Koronawirus. Szpital na Stadionie Narodowym tylko dla wybranych pacjentów. Kryteria przyjęć

Koronawirus w Warszawie. Szpital polowy na Stadionie Narodowym nie przyjmie kobiet w ciąży ani chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19. Placówka ogłosiła kryteria, według których do placówki będą trafiać pacjenci.

Koronawirus. Szpital na Stadionie Narodowym
Koronawirus. Szpital na Stadionie Narodowym
Źródło zdjęć: © Materiały WP

11.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 08:36

Na Stadionie Narodowym już kilka razy premier Mateusz Morawiecki organizował konferencje prasowe, by poinformować m.in. o postępach w przygotowywaniu miejsc dla pacjentów "covidowych".

W szpitalu polowym dostępnych jest obecnie 300 łóżek. Docelowo na pacjentów ma czekać 1200 łóżek, w tym blisko 100 stanowisko dla osób wymagających intensywnej terapii.

Jak informowaliśmy, pierwszy pacjent na Stadion Narodowy trafił w nocy z czwartku na piątek. Kilka godzin później wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że przewiezionych zostało tam w sumie kilkunastu pacjentów ze szpitala MSWiA na Wołoskiej. Ich stan określany był jako lekki.

Koronawirus. Szpital na Stadionie Narodowym ogłasza kryteria przyjęć

Jednak nie wszyscy zakażeni koronawirusem mogą trafić do "Szpitala Narodowego" na warszawskim Stadionie Narodowym. Na liście ogłoszonej przez szpital polowy, będący filią placówki MSWiA zlokalizowanej przy ulicy Wołoskiej w Warszawie, znalazło się 14 schorzeń dyskwalifikujących do przyjęcia.

Pierwszym z kryteriów przyjęcia jest potwierdzony pozytywny wynik testu na koronawirusa w ciągu 10 dni od początku objawów klinicznych. Wymagane jest także posiadanie wyniku badania obrazowego płuc z ostatnich pięciu dni. Placówka zaznaczyła, że jeśli pacjent będzie wymagał tlenoterapii, to niezbędna będzie informacja dotycząca przepływu i saturacji.

Jednak wiele pytań rodzą dalsze kryteria ogłoszone przez placówkę. Dyskwalifikacją do przyjęcia okazuje się ostry przebieg choroby, zapalenie płuc i istnienie przewlekłych chorób współistniejących.

Ponadto do szpitala polowego nie zostaną przyjęci pacjenci, którzy w ostatnim czasie przebyli operacje lub zakończyli leczenie specjalistyczne.

Do kryteriów wykluczających zalicza się także stwierdzona u pacjenta niestabilność krążeniowo-oddechowa i inne choroby zakaźne.

Dodatkowym dyskwalifikującym do przyjęcia kryterium jest przewlekła choroba psychiczna, stan psychozy czy stany upojenia substancjami odurzającymi, w tym także alkoholem oraz zaawansowane zespoły otępienne.

Przyjęci nie zostaną też pacjenci pozostający w opiece paliatywnej z powodu choroby terminalnej oraz osoby z wrodzonym zespołem obniżonej odporności.

Dyskwalifikacją okazuje się także czynne zakażenie niektórymi drobnoustrojami – alert patogenowy.

Koronawirus. Szpital na Stadionie Narodowym nie dla kobiet w ciąży

Na stronie Szpitala na Stadionie Narodowym pojawiła się również informacja, że do placówki nie będą mogły trafić kobiety w ciąży, bez względu na to, w którym są miesiącu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas ostatniej konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek informował, że szpitale polowe pojawią się niebawem we wszystkich województwach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)