Kondycja edukacji kulturalnej w stolicy
Dyskutowali o niej wszyscy zaangażowani w program
Dziś 29 maja w Służewskim Domu Kultury odbyło się spotkanie osób zajmujących się edukacją kulturalną w stolicy. Konferencja w sprawie Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej miała na celu rozpoczęcie procesu sieciowania z organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi oraz przedsiębiorstwami, które zostały zaproszone do współpracy.
Napawa satysfakcją, że ten pierwszy w Polsce wspólny program kultury i edukacji powstał w Warszawie, i że doceniając warszawski wysiłek, korzystają z naszych wzorców inne polskie miasta. WPEK stworzony w roku 2009 dedykowany był jedynie uczniom. Obecna, rozszerzona wersja została przygotowana dla wszystkich i obejmuje również projekty skierowane do rodzin i seniorów. Jak zawsze, najważniejszy jest kapitał, dzięki któremu efektywnie realizujemy Program. Warszawa ma szczęście do ludzi – coraz liczniejszej rzeszy animatorów, nauczycieli, edukatorów, którzy odnajdują w pracy edukacyjnej radość tworzenia i pasję. To dzięki koordynatorom w dzielnicach, instytucjach, szkołach rozwija się partnerstwo i współpraca - mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Do pracy nad Warszawskim Programem Edukacji Kulturalnej 2015 - 2020 zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk edukacyjnych i kulturalnych: reprezentanci instytucji artystycznych, instytucji animacji kultury, organizacji pozarządowych, animatorzy, nauczyciele oraz urzędnicy. Prace pod kierunkiem Anny Michalak-Pawłowskiej, Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej, odbywały się w grupach, na forach, poprzez konsultacje, dyskusje, warsztaty, seminaria grup wiekowych.
Nie jest tak, że napisaliśmy idealny program, dokument jest otwarty i co roku ma być uaktualniany po przeprowadzonej ewaluacji. Jednym z założeń długofalowych jest również budowanie lokalnych sieci czyli wspólnego środowiska, bez podziałów na instytucje, placówki, organizacje i aktywistów, bo mówimy przecież o wspólnych wyzwaniach, więc warto łączyć potencjały i zasoby. Właśnie tego zazdroszczą nam inne miasta, że udało nam się na poziomie miejskim zbudować sieć współpracy. Z przyjemnością prezentujemy Program na różnych konferencjach w kraju i mamy już swoich „uczniów” w kolejnych miastach. Cieszę się, że nasze warszawskie doświadczenia mogą być cenne dla innych – mówi Anna Michalak - Pawłowska – pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej.
* WPEK to także narzędzie do zarządzania informacją o edukacji kulturalnej oraz sieć animatorów, nauczycieli i edukatorów w Warszawie.* System skupia koordynatorów we wszystkich dzielnicach w szkołach, bibliotekach, domach kultury, organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach, teatrach, muzeach i innych miejscach realizujących edukację kulturalną, z którymi możemy bezpośrednio kontaktować się dzięki specjalnie stworzonej bazie adresów e-mail. Program powstał w 2009 roku, dedykowany był tylko uczniom, obecnie trwają prace nad jego rozszerzoną wersją dla wszystkich grup wiekowych.
Przeczytaj też: Warszawiacy wybiorą projekt skweru dla Wiecha