RegionalneWarszawaJakie mieszkania kupują warszawiacy?

Jakie mieszkania kupują warszawiacy?

Nabywcy nie są już dziś tak beztroscy jak kilka lat temu, kiedy zaciągali wysokie zobowiązania we frankach na 100-metrowe i większe mieszkania

Jakie mieszkania kupują warszawiacy?

19.08.2014 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie w Warszawie deweloperzy wystawiają do sprzedaży więcej niedużych, kompaktowych dwójek i trójek niż kilka lat temu. Dzięki temu, pomimo lekkiego wzrostu stawek na warszawskim rynku nowych mieszkań, ceny całkowite lokali są niższe. Firmy deweloperskie próbują w ten sposób poszerzyc grono odbiorców o te osoby, którzy mają ograniczony dostęp do kredytów.

Sami nabywcy nie są już dziś tak beztroscy jak kilka lat temu, kiedy zaciągali wysokie zobowiązania we frankach na 100-metrowe i większe mieszkania. Istotne są dla nich obecnie także późniejsze koszty eksploatacji mieszkań.

Najtaniej na Białołęce

Jak oblicza Reas, mieszkania w Warszawie wystawione są przez deweloperów średnio za ponad 7800 zł za metr. Analitycy tej firmy podają, że w ostatnich miesiącach przeciętne ceny ofertowe nieco wzrosły. Najniżej wycenione stołeczne mieszkania można znaleźć na Białołęce. Większe lokale w inwestycjach znajdujących się w odleglejszych częściach dzielnicy oferowane są nawet po 4400-4600 zł za mkw.

Małe dwójki najpopularniejsze

Biorąc pod uwagę segment mieszkań popularnych, największym powodzeniem wśród kupujących na stołecznym rynku deweloperskim cieszą się małe dwójki o powierzchni do 45 mkw oraz trzypokojowe o metrażu niewiele większym niż 50 mkw. Prawie co drugie mieszkanie sprzedawane w stołecznych inwestycjach ma dwa pokoje. Co trzeci lokal wystawiony na sprzedaż w powstających w Warszawie osiedlach to mieszkanie trzypokojowe, podają analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl. Kawalerki nie mają zbyt dużego wzięcia.

W minionych miesiącach deweloperzy nie mogli narzekać na brak klientów. Największe spółki w I półroczu 2014 r. wypracowały o ponad połowę lepsze wyniki sprzedaży niż rok temu. Firmy deweloperskie z giełdowego indeksu WIG poprawiły w tym czasie rezultat o prawie 40 proc. Zachęciło to inwestorów do budowy kolejnych osiedli.

Na tak duży popyt na mieszkania wpłynął kwietniowy wzrost limitów w programie Mieszkanie dla młodych. Wciąż jednak w Warszawie limity są znacznie niższe od średnich cen rynkowych. Oferta mieszkań w MdM jest więc dość ograniczona. Obecnie, jak szacują analitycy rynku zaledwie ok. 9 proc. mieszkań wystawionych w Warszawie do sprzedaży można kupić z dopłatą.

Obraz
Komentarze (0)