Trwa ładowanie...

Inscenizacja historyczna i Marsz Pamięci w Warszawie

Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.

Inscenizacja historyczna i Marsz Pamięci w Warszawie
d12wa03
d12wa03

Mija 72. rocznica przebicia się Powstańców Warszawskich ze Starego Miasta do Śródmieścia. Żołnierze kompanii „Rudy” z batalionu „Zośka” jako jedyni przedostali się przez niemieckie pozycje. Wieczorem w stolicy Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” upamiętni towydarzenie.

Grzegorz Krynicki z Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” mówi, że decyzja o przejściu przez powstańców do Śródmieścia, po wcześniejszych nieudanych próbach przebicia, była ostatnią szansą ratunku przed niemieckim ostrzałem.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 w kościele świętego Antoniego Padewskiego Mszą świętą w intencji żołnierzy oddziałów kompanii„Rudy” z batalionu „Zośka”. Potem odbędzie się rajd szlakiem walk powstańczych oraz inscenizacja wydarzeń mających miejsce w nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 roku. Uczestnicy spotkają się o godz. 18.45 u zbiegu ulic Bielańskiej i Daniłowiczowskiej. Przejdą pod budynek PAST-y.

Podczas Powstania Warszawskiego batalion „Zośka” walczył w Zgrupowaniu AK „Radosław” na Woli i Starym Mieście. Połączony został z batalionem „Parasol”, z którym brał udział w walkach na Czerniakowie i Mokotowie. Dowództwo AK uznało kompanię „Rudy” za najlepszą spośród walczących żołnierzy.

d12wa03

Źródło: (IAR)

d12wa03
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12wa03
Więcej tematów