RegionalneWarszawa"Grochów się budzi". Weekend na Grochowie pełen atrakcji

"Grochów się budzi". Weekend na Grochowie pełen atrakcji

W piątek startuje weekendowe wydarzenie "Grochów się budzi", w ramach którego miłośnicy dzielnicy spróbują przekonać niedowiarków, że dobrą zabawę znajdą kilka kroków od domu.

"Grochów się budzi". Weekend na Grochowie pełen atrakcji
Źródło zdjęć: © Grochów się budzi

05.08.2020 15:26

Od spotkań poświęconych historii Grochowa, jam session i muzycznych recitali po nowe pozycje w menu nawiązujące do samej dzielnicy. Głównymi organizatorami "Grochów się budzi" są trzy popularne grochowskie knajpy – Komisariat 17, Klubokawiarnia Kicia Kocia oraz Stacja Grochów. Poprzez współpracę chcą pokazać, że gastronomiczna i kulturalna mapa dzielnicy nie przypomina już tej sprzed lat. Dziś spotkania z artystami, muzykę na żywo i różnorodną kuchnię grochowianie znajdą już podczas krótkiego spaceru.

Warszawa. Atrakcje w knajpach

- Jeszcze dziesięć lat temu Grochów był kulturalną pustynią, dawniejsze knajpy nie brały sobie za priorytet animacji kultury. To się zmieniło, lokalnych miejsc z aspiracjami kulturotwórczymi jest mnóstwo, a w poszukiwaniu rozrywki nie trzeba już jechać na Śródmieście, Mokotów czy Ochotę – zapewnia Dominik Pucek, właściciel lokalu Komisariat 17.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że kluczowy jest dla nich nie tylko aspekt samej animacji, ale również podniesienia świadomości historii i tożsamości Grochowa. – O swoistej odrębności słyszałem jeszcze od rodziców, którzy przekraczając Wisłę, wybierali się „do Warszawy”. Chcę, żeby również nowi mieszkańcy mieli świadomość, że mieszkają właśnie na Grochowie, a nie na wielkiej Pradze od Tarchomina po Falenicę – tłumaczy Pucek, organizator spotkania z Rafałem Wodzickim, aktywistą i autorem popularnego bloga Grochów nie Praga Południe.

Podkreśla to również Cezary Polak, właściciel Klubokawiarni Kicia Kocia: nawet stali bywalcy często dziwią się, kiedy poznają kolejną ciekawostkę na temat ich własnej okolicy. Funkcjonując w ramach dzielnicy Praga-Południe, bogate dziedzictwo Grochowa, często o uniwersalnym znaczeniu, wciąż czeka na odkrycie. Bez Stasiuka, Stachury, Bieńczyka, Kubiaka, Wichy, Rejmer czy Pawła Sołtysa oraz innych pisarzy związanych z Grochowem, trudno przecież byłoby wyobrazić sobie współczesną literaturę polską.

Tymczasem już sama nazwa lokalu ma grochowski podtekst. Kicią Kocią jest bowiem Halina Oberländer, bohaterka utworów i muza Mirona Białoszewskiego, która mieszkała w kamienicy przy rogu Grochowskiej i Zamienieckiej. – Dlatego inaugurujemy akcję „Okno na literaturę”, czyli cykl instalacji, które znajdą się na jednym z okien naszej klubokawiarni. Zaczynamy właśnie od Białoszewskiego, patrona Kici, z fragmentem jego utworu związanego z Grochowem – zapowiada Polak. Oprócz Okna na Literaturę Kicia Kocia przygotowała również m.in. koncert warszawskich szlagierów w wykonaniu Heńka Małolepszego, set didżejski El Loco, recital gitarowy Jacka Mazurka czy dwubój grochowski, czyli picie słynnej Coli Grochowskiej oraz Toniku Grochowskiego na czas.

Po sentyment do starej Warszawy sięga również Stacja Grochów, która w piątek zamieni się w lokal prosto z przedwojnia wypełniony dźwiękami klasycznych ballad podwórzowych. Na gości czekać będzie nawiązująca do dwudziestolecia międzywojennego kuchnia, którą zaserwują prawdziwi szynkarze w strojach z epoki. Odwiedzając knajpę, warto postawić na kreatywność. Wszyscy, którzy swoim ubiorem nawiążą do mody lat 20. i 30., otrzymają przy barze specjalną zniżkę.

Warszawski Festiwal Piwa Bez Granic

Na czas Grochów się budzi przypada również specjalna edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa Bez Granic, która zaskoczy fanów nową formułą. Tym razem w burzliwych dyskusjach na temat browarnictwa będzie można wziąć udział już w sobotę w Komisariacie 17, gdzie na miłośników piwa czeka transmisja festiwalu oraz dziesięć wybranych tegorocznych festiwalowych smaków. Finałową dziesiątkę koneserzy piwa znajdą również w Stacji Grochów, Kici Koci oraz Warszawskim Łotrze. Kolejny przygotowany przez Komisariat zastrzyk wiedzy to niedzielna degustacja polskich miodów pitnych pod okiem profesjonalnej sędzi miodosytniczej.

Do głównych organizatorów wydarzenia Grochów się budzi dołączyło jeszcze czternaście lokalnych knajp, które zaproponują swoim gościem wyjątkowe pozycje w menu i specjalne promocje: Warszawski Łotr, Gorzki Melon, Klubokawiarnia ITePe, Kawiarnia i Specialitesy Androny, 13Win, Akademia Smaków Ryszarda Majewskiego, Knajpa Sami Swoi, Włoska Robota Gelato Cafe, Kącik Smaku na Szembeka, Fabryka Pizzy Grenadierów, Obiad i Szarlotka, Cafe Mila, Cafe LIBO i Cukiernia Olczak.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)