Grób bohaterki Powstania Warszawskiego w dramatycznym stanie. Ruszyła zbiórka
Grób bohaterki Powstania Warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej, jest w opłakanym stanie. Ruszyła zbiórka pieniędzy na renowację XIX-wiecznego grobowca.
O tym, że grób bohaterki narodowej wygląda jak sterta kamieni wielokrotnie alarmowała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Na łamach WawaLove kila tygodni temu pisaliśmy, że wymaga on gruntownej renowacji.
Właśnie ruszyła zbiórka w tym celu. "Odbudowa zabytkowego grobowca to ogromne koszty. Projekt renowacji został wyceniony na 73 824,7 zł, z czego Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przeznaczy na ten cel niespełna 30 proc. wartości projektu (20 000 zł). Chcemy uratować pamięć o wielkiej bohaterce i zebrać pozostałe środki, niezbędne do odbudowy grobowca - 53 824,7 zł” – czytamy w opisie zbiórki.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Grób znajduje się w najstarszej części Cmentarza Powązkowskiego. Pochodzi z lat 60 XIX wieku. - Ta część cmentarza była zbombardowana w trakcie wojny - mówi WawaLove Monika Sarnecka wiceprezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. - Grób Zofii Ścibor-Rylskiej zbudowany jest z piaskowca i był nieudolnie naprawiany betonem. Ulega coraz większej destrukcji. Rośnie na nim trawa i rośliny, które rozsadzają piaskowiec. Tak samo wygląda tablica poświęcona Zofii Ścibor-Rylskiej. Trudno już odczytać imię i nazwisko. Jest tam również wyryta inskrypcja dla generała Ścibor-Rylskiego, który ma dziś 101 lat i chciałby spocząć koło żony.
Zobacz także: W tym katolickim kraju rozwody niebawem będą legalne
Konspiracja
Marie Springer - tak brzmiał pseudonim konspiracyjny Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej w Armii Krajowej. Była jedną z legendarnych kurierek. Jeździła do Berlina i Poznania jako rzekoma volksdeutschka. Dzięki swojej urodzie potrafiła zdobyć cenne informacje. To ona dowiedziała się, gdzie dokładnie znajdował się niemiecki pancernik "Tirpitz" - bliźniak "Bismarcka", który następnie został zatopiony przez aliantów.
W 1948 r. wyszła za mąż za Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, oficera Armii Krajowej i uczestnika powstania, dwukrotnie odznaczonego Virtuti Militari. W 1963 r. zamieszkali w Warszawie. Telewizja Polska w 1991 r. nakręciła o niej film dokumentalny, który rozsławił jej zasługi. Zmarła w 1999 r.
Przeczytaj też: Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl