Trwa ładowanie...

Greenpeace protestuje przeciwko węglowi. Wielki transparent na siedzibie PiS. Trwa ściąganie aktywistów

Polska bez węgla 2030 - taki napis na wielkim czarnym płótnie zawisł na budynku przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Tak Greenpeace zaprotestowało przeciwko ignorowaniu kryzysu klimatycznego.

Greenpeace protestuje przeciwko węglowi. Wielki transparent na siedzibie PiS. Trwa ściąganie aktywistówŹródło: East News, fot: Piotr Molecki/East News
d48286w
d48286w
wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Aleksandra Kisiel. Transparenty z napisem "Polska bez węgla 2030" zobaczyli dzisiaj warszawscy kierowcy jadący przez Plac Zawiszy w Warszawie

Tak Greenpeace protestuje przeciw polityce węglowej w Polsce. Zaledwie w poniedziałek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego omawiany był projekt Polityki Energetycznej Polski. Zakłada on, że do 2030 r. ilość spalanego węgla utrzyma się w Polsce na niemal niezmienionym poziomie.

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Aleksandra Kisiel

Przesłanie Polska bez węgla 2030 zawisło także na siedzibie PO. Obie partie pominęły kwestie ochrony klimatu w swoich programach wyborczych i nie zaproponowały daty odejścia Polski od węgla - podkreśla Greenpeace w komunikacie.

- Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców. Dyskutowany wczoraj podczas EKG w Katowicach projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku to najlepsza ilustracja moralnego i intelektualnego fiaska rządu w obliczu kryzysu klimatycznego - mówi Paweł Szypulski z Greenpeace.

- Jednocześnie największa partia opozycyjna wciąż nie przedstawiła żadnej wiarygodnej alternatywy dla prowęglowej strategii rządu. Najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna – liderzy partii, które decydować będą o kształcie polityki klimatycznej i energetycznej, zaczęli dbać o naszą bezpieczną przyszłość - uważa Szypulski.

d48286w

Transparent - jak podają użytkownicy Twittera - jest już ściągany.

Greenpeace przypomina, że raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu dowodzi: aby zatrzymać katastrofę klimatyczną, musimy w ciągu najbliższych 11 lat drastycznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Aby osiągnąć ten cel, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, powinny odejść od węgla do 2030 roku.

- Najnowsze dane pokazują, że powtarzane przez polityków PiS hasła o Polsce jako "liderze w ochronie klimatu" można włożyć między bajki - uważa Marek Józefiak z Greenpeace.

Dlaczego? - W ostatnich latach zatrzymano zmiany w energetyce i zablokowano rozwój odnawialnych źródeł energii. W pakiecie z tą nieodpowiedzialną polityką otrzymaliśmy widmo gwałtownie rosnących cen energii i galopujący wzrost importu węgla, głównie z Rosji. Polska nie potrzebuje nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, kolejnych kopalni ani sprowadzanego zza granicy węgla. Nasz kraj potrzebuje sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, które zapewnią niezależność energetyczną Polski i nowe miejsca pracy - mówi Marek Józefiak.

Obejrzyj: Klient nie płaci za fakturę? Co można zrobić?

Odejście wszystkich państw UE od węgla do 2030 roku jest możliwe - uważa Greenpeace. I dodaje, że taki scenariusz zaprezentowała m.in. już dwa lata temu Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Akcję Greenpeace skomentowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Stwierdziła, że bez węgla Polsce grozi drożyzna i kryzys gospodarczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48286w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48286w
Więcej tematów