Trwa ładowanie...

Google Street View w Muzeum Narodowym

Obejrzysz zbiory nie wychodząc z domu!

Google Street View w Muzeum Narodowym
d2xohvd
d2xohvd

Muzeum Narodowe w Warszawie dołączy niebawem do blisko 130 muzeów, galerii i instytucji na całym świecie, których wnętrza można oglądać dzięki funkcji Street View, takich jak Biały Dom, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, a w Polsce Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum udostępni również obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego pędzla Bernarda Bellotta w gigapikselowej rozdzielczości.

Zespół Google Street View przy pomocy specjalnego wózka Trolley sfotografował dziś wnętrza Muzeum Narodowego w Warszawie. Za kilka miesięcy każdy internauta będzie mógł wziąć udział w wirtualnym spacerze zwanym Museum View i zobaczyć, jak Muzeum Narodowe w Warszawie wygląda od wewnątrz, a tym samym obejrzeć najnowszą Galerię Faras, Galerię Sztuki Średniowiecznej oraz Galerię Sztuki XIX Wieku. Oprócz tego, jako drugie w Polsce arcydzieło sfotografowane w gigapikselowej rozdzielczości, udostępniony zostanie obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego autorstwa Bernarda Bellotta, dzięki czemu będzie można podziwiać nawet najmniejsze pociągnięcia pędzla artysty. Museum View oraz gigapikselowe zdjęcie obrazu są częścią projektu Google Art Project, który powstał w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute, pozwalającego na prezentowanie sztuki w Internecie.

Dzięki Trolley’owi zgromadzone zostały zdjęcia wnętrz już ponad 250 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 100 muzeów oraz innych krytych obiektów, takich jak* Biały Dom, Wieża Eiffela czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach i Tokio oraz wnętrz wielu innych znamienitych obiektów. Panoramy zdjęć Street View z Muzeum Narodowego w Warszawie* będą gotowe za kilka miesięcy.

d2xohvd

Na liście polskich obiektów, które już można podziwiać od wewnątrz dzięki zdjęciom Street View, znalazł się najnowocześniejszy obiekt popularyzujący naukę - Centrum Nauki Kopernik oraz zabytkowe wnętrza Zamku Książ w Wałbrzychu i Zamku w Kórniku. Natomiast pierwsze w Polsce Museum View udostępniono ostatnio z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dzięki niemu na Google Cultural Institute można spacerować po wystawie stałej 1000 lat historii Żydów polskich. Drugim muzeum, którego wnętrza staną otworem przed miłośnikami sztuki i kultury z całego świata, będzie Muzeum Narodowe w Warszawie.

Oprócz wirtualnego spaceru Museum View, Muzeum Narodowe w Warszawie udostępni w przeciągu kilku miesięcy również obraz* Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego w gigapikselowej rozdzielczości. J*est to dzieło włoskiego malarza, przedstawiciela weneckiego malarstwa wedutowego, Bernarda Bellotta, zwanego także Canalettem, który zyskał pozycję nadwornego malarza na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tak uchwycony widok XVIII-wiecznej Warszawy zawiera miliardy pikseli i jest tysiąc razy bardziej dokładny niż zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym.

Obraz z Muzeum Narodowego będzie drugim dziełem w Polsce, po barokowym obrazie Jutrzenka pędzla Jana Reisnera, należącym do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który będzie dostępny w gigapikselowej rozdzielczości. Oprócz nich, aż 96 arcydzieł należących do *Google Art Project *można podziwiać dzięki tej technologii.

d2xohvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xohvd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj