Trwa ładowanie...

Financial Times: Warszawa finansowym centrum Europy

Czy londyńskie City przeniesie się do Warszawy?

Financial Times: Warszawa finansowym centrum Europy
db7vz6o
db7vz6o

Według prestiżowego ekonomicznego dziennika "Financial Times" polska stolica może zdetronizować Londyn, w którym obecnie znajdują się siedziby największych światowych banków. Przyczyną jest niedawny Brexit - czy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest szansa dla Polski na wybicie się jako finansowe centrum Europy?

Jak podaje "Financial Times", polski wicepremier Mateusz Morawiecki przyjedzie w czwartek do Londynu, aby zachęcić zagraniczne banki i fundusze inwestycyjne do przeniesienia się do Polski. Brytyjska stolica przestała być stabilnym miejscem dla siedzib największych światowych banków. Morawiecki chciałby przedstawić Warszawę jako korzystną alternatywę dla inwestorów.

- Wiele z nich zbliża się do nas. Jest tam wyraźnie większe zainteresowanie tym, aby opuścić Londyn - mówił w "Financial Times" Morawiecki. Dodał, że rozmowy z niektórymi instytucjami finansowymi nt. przeniesienia części działalności do Polski już trwają. * *

Z informacji "Financial Times" wynika, że wicepremier prowadzi spotkania z kadrą kierowniczą m.in. Royal Bank of Scotland, UBS, Barclays, BNP Paribas, Citibank oraz menedżerami zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi, wśród których są m.in. Schroders, Pimco i BlackRock.

db7vz6o

Przed Warszawą stoi spore wyzwanie - na miano "finansowego centrum Europy" zabiega również Paryż, Frankfurt, Amsterdam, czy Dublin. Jednak według "FT" wicepremier Morawiecki ma przygotowany plan jak zachęcić zagranicznych inwestorów: m.in. poprzez dotacje na szkolenie nowych pracowników, jak również dostosowanie programów studiów wyższych do potrzeb banków.

db7vz6o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db7vz6o
Więcej tematów