Trwa ładowanie...

Festiwal Krzysztofa Komedy. Gwiazdy zaprezentują repertuar znakomitego jazzmena

Festiwal prezentuje i promuje twórczość Krzysztofa Komedy w szerokiej formule (muzyka, teatr, film, sztuki wizualne)

Festiwal Krzysztofa Komedy. Gwiazdy zaprezentują repertuar znakomitego jazzmena
d20ze7b
d20ze7b

W najbliższy weekend 22-23 kwietnia odbędzie się ósma edycja Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Z twórczością wielkiego artysty zmierzą się: znakomity polski skrzypek i kompozytor Krzesimir Dębski, norweski pianista Tord Gustavsen, oraz pianista Władysław „Adzik” Sendecki. W sobotę minie 47 lat od śmierci Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego.

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W sobotę, koncert zainauguruje Krzesimir Dębski. Wybitny kompozytor, skrzypek jazzowy, a także dyrygent, producent i aranżer. Nagradzany na całym świecie artysta w specjalnym programie z udziałem kwartetu smyczkowego "Alter String Quartet" wykona między innymi kompozycje filmowe Krzysztofa Komedy we własnej aranżacji.

Gwiazda ze Skandynawii

Jako drugi, utwory Krzysztofa Komedy przypomni wybitny norweski pianista Tord Gustavsen. Skandynawski artysta jest obecnie jednym z najbardziej nowatorskich pianistów, należy do najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Od kilku lat wywiera intrygujący wpływ na dzisiejsza scenę muzyczną. Erudyta muzyczny i malarz nastrojów, jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych muzyków jazzowych Starego Kontynentu.

„Jego sposób łączenia historii jazzu z nordyckimi nastrojami i lirycznym pięknem wywiera niezwykle intrygujący wpływ na europejską scenę muzyczną. Gra Torda Gustavsena ,każdy dotyk klawisza jest nie tylko zagraną nutą, jest dźwiękiem wyrzeźbionym z wielką uwagą, z zapierającą dech w piersiach namiętnością i pięknem. Wszystkie kompozycje Gustavsena, uwodzą" - pisze Morning Herald.

d20ze7b

"Komeda Project"

W niedzielę swój recital zaprezentuje znakomity polski pianista Władysław „Adzik” Sendecki. Według "New York Village Voice" jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Mieszkający w Niemczech artysta zaprezentuje się w programie "Komeda Project".

Tegoroczną edycję festiwalu zwieńczy pokaz filmu dokumentalnego "Komeda - muzyczne ścieżki życia" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy. Poza tym obrazem w trakcie imprezy zaprezentowane zostaną także filmy krótkometrażowe z muzyką Komedy. W programie "Kraksa" (1963) w reżyserii Edwarda Etlera oraz "Przejażdżka" (1960) Janusza Nasfetera. Poza filmami przedstawiona zostanie także wystawa fotografii autorstwa Marka Karewicza pt. "Komeda w obiektywie".

Krzysztof Komeda Trzciński to najsłynniejszy polski kompozytor muzyki jazzowej i filmowej, którego utwory zyskały światowy rozgłos. Pianista, jeden z najwybitniejszych reprezentantów „polskiej szkoły jazzu”. W ciągu zaledwie jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 61 filmów polskich i zagranicznych. Wywarł wielki wpływ na nowoczesną polską i europejska muzykę. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą" (1958), ostatnim zaś, również film tego reżysera – "Dziecko Rosemary" (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Komeda zmarł w Warszawie w kwietniu 1969 roku w wieku 38 lat.

Więcej informacji o koncercie znajdziecie TUTAJ

d20ze7b

Źródło: (fmfkk.pl)

d20ze7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ze7b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj