Trwa ładowanie...

Emilia nie zniknie z mapy Warszawy. Nowe miejsce pawilonu

- Cieszę się, że udało nam się zawrzeć to porozumienie – powiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy – To ocali ten budynek i da mu nowe życie w oddalonej zaledwie o kilkadziesiąt metrów lokalizacji.

Emilia nie zniknie z mapy Warszawy. Nowe miejsce pawilonu
d2ty4hk
d2ty4hk

*Wielbiciele Emili mogą być spokojni o losy kultowego pawilonu. Miasto Stołeczne Warszawa i Spółka Emilia Development podpisały porozumienie o przeniesieniu budynku, przy zachowaniu jego charakterystycznego wystroju. Jednak w najbliższym czasie Emilię czeka rozbiórka i modernizacja. *

Nowa - stara Emilia stanie przed Pałacem Młodzieży, na styku z parkiem Świętokrzyskim. Budynek ze swoją przeszkloną elewacją i lekką, modernistyczną architekturą jest w stanie realizować nowe funkcje. Dodatkowo lokalizacja w sąsiedztwie parku zapewni jego lepsze wykorzystanie także w miesiącach zimowych.

- Cieszę się, że udało nam się zawrzeć to porozumienie – powiedział podczas podpisania dokumentów Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy – To ocali ten budynek i da mu nowe życie w oddalonej zaledwie o kilkadziesiąt metrów lokalizacji.

Pomysł przeniesienia pojawił się z inicjatywy zastępcy stołecznego konserwatora zabytków, w odpowiedzi na realne zagrożenie całkowitej rozbiórki budynku. Pomimo prób ocalenia budynku w pierwotnym miejscu (inicjatywy społeczne grupy stowarzyszeń) nie udało się w odpowiednim momencie go ochronić. Inwestor posiada już prawomocne pozwolenie na jego rozbiórkę.

d2ty4hk

- Najtrudniejszy okres jest przed nami – powiedział Michał Krasucki, zasępca stołecznego konserwatora zabytków – specjaliści opracują plan jak go rozebrać. Fragmenty przeznaczone do ponownego złożenia zostaną poddane konserwacji.

Przeniesiony zostanie charakterystyczny dach, elementy konstrukcji, schody, wystrój, co gwarantuje, że w nowym miejscu Emilia będzie w dużym stopniu tym samym obiektem co do tej pory – przy jednoczesnej niezbędnej modernizacji i dostosowaniu do nowych funkcji. Emilia zacznie funkcjonować, jako wolnostojący obiekt w nowym kontekście urbanistycznym.

- Nowa Emilia stanie na osi Pałacu Kultury od strony ul. Świętokrzyskiej – ale to atut. Istniejący miejscowy plan zagospodarowania dla tej miejskiej działki przewiduje budowę podobnego nawet wyższego pawilonu – dodał M.Krasucki.

- Na jesieni rozpoczniemy konsultacje społeczne na temat tego jakie funkcje widzieli by w Emilii warszawiacy – podkreśliła J. Jóźwiak –Może to być palmiarnia, dworzec rowerowy, muzeum architektury. Czekamy na pomysły.

d2ty4hk

- Dziękuje miastu za to porozumienie, bowiem negocjacje nie były łatwe – powiedział Paweł Łoziński prezes spółki Emilia Development. - To bezprecedensowe wydarzenie bowiem godzi interesy inwestora i opinii publicznej. Doprowadziliśmy do szczęśliwego początku, bo to dopiero początek naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Pawilon zostanie rozebrany latem. We wrześniu odbędą się konsultacje społeczne na temat nowych funkcji Emilii. Budowa w Parku Świętokrzyskim będzie trwała do 2018 roku. Koszt inwestycji to ok. 20 mln złotych.

O Emili

Pawilon powstał w latach 60. i początkowo był projektowany jako wolnostojący budynek, który później został połączony z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym. Wtedy także utworzono niewielki pasaż z tyłu, a dolną część bloku mieszkalnego przeprojektowano, tak by tworzyła przestrzeń otwartą (kawiarniano-biurową). Od 2008 do 2016 r. w pawilonie mieściło się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które nadało budynkowi nowe kulturalne funkcje.

d2ty4hk

Źródło: UM Warszawa

Przeczytajcie również: Łódź zaprasza warszawiaków na weekend. "Co Wy NA TO?" [WIDEO]


d2ty4hk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ty4hk
Więcej tematów