Dziś pożegnanie Władysława Bartoszewskiego
Profesor zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach
Dziś odbędzie się pogrzeb Władysława Bartoszewskiego, wielkiego patrioty i męża stanu. Profesor zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat. Uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym rozpoczną się o godz. 12.00 w katedrze św. Jana Chrzciciela. Władysław Bartoszewski zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach .
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14.15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, tuż przy kwaterze smoleńskiej. W uroczystości wezmą udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Niemiec Joachim Gauck. Dla przybyłych zostaną wyznaczone specjalne sektory. Będą te rozstawione telebimy. Msza żałobna transmitowana również będzie na ekranach ustawionych pod Archikatedrą Warszawską i na Placu Zamkowym.
- Żegnamy człowieka wielkiego formatu, jednego z ojców naszej wolności. Jego życie, choć splecione z nieraz dramatyczną historią Polski XX wieku, do końca pozostawało świadectwem zasady, którą sam głosił - że warto być przyzwoitym. Jego odejście to ogromna strata. Dziękuję za wszystko, Panie profesorze - prezydent Bronisław Komorowski.
Władysław Bartoszewski urodził się w 19 lutego 1922 roku w Warszawie. W okresie okupacji hitlerowskiej był więziony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, z którego został zwolniony prawdopodobnie dzięki działaniom PCK w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu i staraniom rodziny. Jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w Powstaniu Warszawskim , podczas którego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych.
Po wojnie był prześladowany przez reżim komunistyczny. Władze PRL więziły go pod zarzutem szpiegostwa łącznie sześć i pół roku (1946-48 i 1949-54). Został zrehabilitowany w 1955 roku. W 1970 roku w związku z aktywną działalnością opozycyjną i licznymi kontaktami w krajach zachodnich, został objęty zakazem druku w Polsce (do jesieni 1974) oraz poddany innym represjom, jak: rewizje, odmowy wydania paszportu, rozpowszechnianie fałszywych informacji.
W latach 80. był między innymi współzałożycielem Towarzystwa Kursów Naukowych i wykładowcą "Uniwersytetu Latającego". Wykładał także na KUL i na uniwersytetach niemieckich. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku został internowany.
W latach 1990-1995 pełnił funkcję ambasadora w Wiedniu. Ministrem spraw zagranicznych był w rządach: Józefa Oleksego w 1995 roku oraz Jerzego Buzka - od 2000 do 2001 roku. W latach 1997-2001 zasiadał w senacie, gdzie pracował między innymi w komisji praw człowieka i praworządności. W latach 2001-2010 był prezesem polskiego PEN-Clubu. Potem pełnił funkcję honorowego prezesa.
Laureat wielu wyróżnień krajowych i zagranicznych. W 1966 roku został odznaczony medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów świata" przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Honorowy obywatel państwa Izrael. W 1995 roku otrzymał Order Orła Białego. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski powołał go w skład kapituły tego odznaczenia - Bartoszewski objął funkcję Kanclerza Orderu Orła Białego. Został też uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Republiki Federalnej Niemiec oraz Austriackim Krzyżem Honorowym w Nauce i Sztuce I klasy.
Władysław Bartoszewski miał tytuł profesora uniwersytetu bawarskiego, był też doktorem honoris causa wielu uniwersytetów, między innymi w Warszawie. Był autorem ponad 40 książek i blisko 1,5 tys. artykułów, głównie o powstaniu warszawskim, stosunkach polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. W 1962 r. ukazały się: "Konspiracyjne Varsaviana poetyckie 1939-44" wydane w Warszawie. W Krakowie w 1967 r. - "Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945", zaś w 1974 r. - "1859 dni Warszawy".