Dziś Masa Powstańcza. Poświęcona Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu
W imprezie co roku udział bierze około dwa tysiące osób
06.08.2016 12:10
Ulicami stołecznego Śródmieścia Południowego przejedzie w sobotę 10. Masa Powstańcza. W tym roku wydarzenie poświęcone jest Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Rowerzyści, wspomagani przez przewodnika, poznają miejsca związane z powstańczą historią legendarnego kuriera z Warszawy.
Trasa Masy Powstańczej będzie w tym roku liczyła 17 kilometrów. Jej uczestnicy przejadą obok miejsc związanych z powstańczą historią Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
- Będą to adresy, które wymienił w swej autobiograficznej książce "Kurier z Warszawy" znajdujące się głównie na terenie Śródmieścia Południowego, gdzie spędził ostatnią część powstania. Będzie to m.in. ul. Moniuszki, gdzie znajdował się lokal "Adria". Na piętrze przez pewien czas działała radiostacja "Błyskawica". Uczestnicy Masy przejadą też m.in. obok budynku Poczty Głównej (dawny Hotel Victoria) czy Prudentialu - mówi Jacek Chałupka z działu projektów kulturalnych Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego Masę.
Jak zaznaczył, w imprezie co roku udział bierze dwa tysiące osób. - Rejestracja internetowa już się zakończyła, ale mamy jeszcze ok. 300 miejsc zarezerwowanych dla osób, które przyjdą ok. 14.30 do Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Sama Masa startuje o 17.00. Zainteresowanie jak co roku jest duże, co bardzo nas cieszy - dodaje Chałupka.
- Wydaje mi się, że popularność Masy wynika w jakiejś mierze z faktu, że jest to takie połączenie tradycyjnego uczczenia pamięci z elementem nowoczesnym, aktywnym, którym w tym przypadku jest rower. Można nim pojechać razem z rodziną, nawet z małymi dziećmi. Co roku wiele takich rodzinnych grup uczestniczy w Masie. Wydaje mi się, że dla wielu uczestników to możliwość spędzenia wspólnie czasu, robiąc też coś ważnego dla idei pamięci. Myślę, że to dla nich jakoś krzepiące, że mogą uczestniczyć w większej grupie, pokazując, że są solidarni z powstańcami i pamiętają o historii swego miasta - mówi.
Uczestnicy jak co roku otrzymają koszulki z logo Masy Powstańczej. Jej start i meta będzie w Muzeum Powstania Warszawskiego. - Na zakończenie odbędzie się tradycyjne "podniesienie rowerów" i brawa, że udało nam się przejechać. Sama trasa może potrwać ok. 2-2,5 godziny. Nie ma oczywiście żadnych ograniczeń wiekowych - relacjonuje Chałupka.
Trasa przejazdu
Podczas przejazdu rowerzystom towarzyszyć ma muzyka m.in. z najnowszej płyty "Historie" wydawanej przez Muzeum. Będzie także przewodnik, który opowie o powstańczych losach J ana Nowaka-Jeziorańskiego i miejsc mijanych podczas przejazdu.
- Zdecydowaliśmy, że w tym roku bohaterem Masy Powstańczej będzie Nowak-Jeziorański, ponieważ naszym zdaniem to postać specjalna dla powstania warszawskiego. Jako pierwszy przekazał informacje o nim brytyjskiej opinii publicznej, dzięki czemu alianci i cały Zachód mogli się dowiedzieć jak to rzeczywiście wyglądało. Był także osobą związaną z naszym Muzeum i uznaliśmy, że ta dziesiąta, jubileuszowa edycja będzie najlepsza, by uczcić jego pamięć - podsumowuje Chałupka.
Masa Powstańcza w tym roku przejedzie trasą: Przyokopowa–Grzybowska–Towarowa–Okopowa–Dzielna–al. Jana Pawła II–al. Solidarności–pl. Bankowy–Marszałkowska–Świętokrzyska–pl. Powstańców Warszawy–Boduena–Jasna–Przeskok–pl. Powstańców Warszawy–Świętokrzyska–Nowy Świat–Rondo de Gaulle’a–al. Jerozolimskie–Rondo Dmowskiego–Marszałkowska–pl. Konstytucji–Śniadeckich–pl. Politechniki–Nowowiejska–al. Niepodległości–Chałubińskiego–Rondo Czterdziestolatka–al. Jerozolimskie–pl. Zawiszy–al. Jerozolimskie–Rondo Zesłańców Syberyjskich–al. Prymasa Tysiąclecia–Rondo Tybetu–Kasprzaka–Prosta–Rondo Daszyńskiego–Prosta-Przyokopowa.
Jej przejazd jest elementem obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego .
(PAP)
Przeczytajcie też: Pielgrzymi i rowerzyści na ulicach. Potężne utrudnienia w stolicy