Trwa ładowanie...

"Dwójką" na Nowodwory. Tłumy na otwarciu nowej linii tramwajowej

Na wydłużonym odcinku tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu komunikacyjnego, co sześć poza szczytem i co siedem i pół minuty w dni świąteczne.

"Dwójką" na Nowodwory. Tłumy na otwarciu nowej linii tramwajowej
d4jquis
d4jquis

Na tę chwilę czekali mieszkańcy Białołęki: w niedzielę 26 lutego otwarta została trasa tramwajowa z Tarchomina na Nowodwory. Regularne kursy "dwójki" na nowej trasie będą się odbywały od poniedziałku 27 lutego.

Mieszkańcy dzielnicy będą mogli skorzystać z nowego 1,5 kilometrowego odcinka linii tramwajowej wzdłuż ulicy Światowida. Trasę ma obsługiwać linia numer 2. Na wydłużonym odcinku tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu komunikacyjnego, co sześć poza szczytem i co siedem i pół minuty w dni świąteczne.

W niedzielne popołudnie odbyło się uroczyste otwarcie nowej trasy. Pierwszy tramwaj odjechał o godz. 12 z pętli Metro Młociny . Jest to dwukierunkowy Jazz Duo, który na Nowodworach zmieni kierunek za pomocą specjalnego rozjazdu z tzw. krzyżownicą głębokorowkową.

Specjalna linia N

W godz. 13-18 między pętlą Metro Młociny a Nowodworami kursować będzie specjalna linia N. Będą ją obsługiwać pojazdy typu Jazz Duo, a także zabytkowy tramwaj typu K z 1940 roku. Tramwaje "N" będą specjalnie oznakowane naklejkami "Jedź z nami na Nowodwory".

d4jquis

Pierwszych 500 pasażerów dostało specjalny certyfikat poświadczający przejazd tramwajem po nowym odcinku trasy tramwajowej na Nowodwory. Będzie także słodka niespodzianka oraz ciepłe napoje.

Regularne kursy "dwójki" na nowej trasie będą się odbywały od poniedziałku 27 lutego.

Zmiany w komunikacji

Wraz z wydłużeniem trasy tramwajowej zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji autobusowej. Jak informuje ZTM , Linie autobusowe 101 i E-8 zostaną zlikwidowane. Zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa 214 łącząca wschodnią i zachodnią część Białołęki. Ponadto na nową trasę do pętli Metro Marymont zostanie skierowana linia 134, a częstotliwość kursowania autobusów w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego zostanie zwiększona do 20 minut. Częściej będą również kursowały autobusy linii 211 i 516.

Cała trasa na Białołęce ma torowisko trawiaste, równolegle z torami wybudowano także chodniki, drogi rowerowe, sygnalizacje świetlne, przebudowano jezdnie, a także pojawiła się nowa zieleń. Planowane jest dalsze przedłużenie trasy tramwajowej do pętli Winnica w pobliżu ul. Modlińskiej. Tramwaj miałby tam dojechać w drugim kwartale 2019 roku.

d4jquis

Źródło: PAP/ZTM/Wawalove.pl

Oprac. Karolina Pietrzak

d4jquis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jquis
Więcej tematów