RegionalneWarszawa„Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”

„Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”

Wystawa plenerowa, która najpierw pokazywana była w Berlinie i Brukseli, zawita na skwer Hoovera

„Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”

27.11.2014 10:02

W sobotę 28 listopada 2014 r. do Warszawy zawita plenerowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” zrealizowana w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”.

Przeczytajcie też: Most Kierbedzia [ZDJĘCIA]

Projekt zrealizowany został z inicjatywy fundacji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, we współpracy z ministerstwami kultury w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji. Wystawa jest podróżą prezentującą różne drogi do wolności w Europie Środkowo-Wschodniej. Ekspozycja składa się z dwustu sześciennych modułów, o łącznej kubaturze ok. 90 m3 i łącznej wadze 6 ton! Informacje przedstawione są w formie mozaiki graficzno-tekstowej, na którą składają się reprodukcje zdjęć oraz materiały archiwalne. Wystawa ma charakter interaktywny - elementy stałe zostały urozmaicone ruchomymi grafikami oraz manualnymi przeglądarkami.

Ze względu na międzynarodowy charakter projektu, ekspozycja zawiera wymienne części z siedmioma wersjami językowymi (polskim, angielskim, węgierskim, niemieckim, niderlandzkim, francuskim i rumuńskim). System podświetlenia kubików, umożliwia oglądanie wystawy także wieczorami.

O wolności słowa, wyznania i o wolności gospodarczej

Poszczególne fragmenty poświęcone zostały ważnym aspektom suwerenności – wolności słowa i wypowiedzi, wolności religii i wyznania czy wolności gospodarczej. Celem wystawy jest pokazanie różnych dróg do niepodległości krajów Europy Środkowo-Wschodniej i przedstawienie historii narodów w ogólnoeuropejskim kontekście.

- Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Otwarcie wystawy „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” na skwerze H.C. Hoovera zaplanowano na sobotę 28 listopada. B*ędzie ją można oglądać w tym miejscu do 15 grudnia.* Zaraz potem wyruszy w dalszą podróż.

Wraz z europejskim tournée wystawy uruchomiona została także jej wirtualna wersja, dostępna dla internautów pod adresem: http://1989.enrs.eu/exhibition .

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)