Trwa ładowanie...

Czy Warszawa jest zagrożona atakiem terrorystycznym? "Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie"

Urzędnicy podkreślają, że na chwilę obecną nie ma zagrożenia.

Czy Warszawa jest zagrożona atakiem terrorystycznym? "Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie"
d31miid
d31miid

Zorganizowane zamachy w Paryżu, w których zginęło aż 129 osób skłaniają do refleksji na temat bezpieczeństwa mieszkańców stolicy.* Nie od dziś wiadomo, że duże skupiska ludzi mogą stanowić potencjalny cel ataku, ze strony skrajnych organizacji. Czy Warszawa ma się zatem czego bać?*

- Pragnę podkreślić, że jako samorząd jesteśmy ostatnim ogniwem decyzyjnym w tej sprawie. Wszystkie kwestie dotyczące ewentualnych zagrożeń terrorystycznych płyną do nas od struktur rządowych - tłumaczy WawaLove.pl Magdalena Łań z zespołu prasowego stołecznego ratusza. - Na chwilę obecną nie został zmieniony alert w zakresie bezpieczeństwa naszego kraju, więc również w Warszawie obowiązują istniejące procedury - uzupełnia Łań.

Przypomnijmy, że już * kilka miesięcy temu w rozmowie z WawaLove.pl* Grzegorz Cieślak, analityk z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas podkreślał, że choć stolica Polski nie jest w centrum zainteresowania terrorystów to należy być przygotowanym na różne scenariusze. Często bowiem niektóre państwa są na tyle silne, iż poszczególne organizacje decydują się uderzyć w ich sojuszników. - Proszę pamiętać, że nie ma stałych systemów bezpieczeństwa, tak jak nie ma stuprocentowego bezpieczeństwa. Jest to niemożliwe do osiągnięcia. Nasze służby działają. To niebyt nagłaśniana informacja, ale często wydalamy z naszego kraju osoby, które są podejrzewane o ekstremizm lub głoszą takie poglądy - podkreślał Cieślak.

Wygląda więc na to, że warszawiacy nie powinni się obawiać codziennego funkcjonowania w mieście, a potencjalne zagrożenia są na bieżąco monitorowane. Pomimo faktu, iż służby realizują swoje działania należy zwrócić uwagę na obiekty lub wydarzenia, o szczególnym znaczeniu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

d31miid

- Biorąc pod uwagę obecną strategię działania organizacji terrorystycznych, skupiają się one w głównej mierze na tzw. celach miękkich. Mam tu na myśli m.in. lotniska, metro czy sklepy wielkopowierzchniowe - powiedział WawaLove.pl dr Krzysztof Liedel ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas. - W mniejszym stopniu zainteresowanie terrorystów odnosi się do elektrowni albo ciepłowni, ze względu na ograniczone skupiska ludzi w tych obiektach - dodaje Liedel.

Dowiedzieliśmy się również, że w stołecznym metrze są prowadzone ćwiczenia z zakresu ewentualnych zagrożeń, związanych ze skażeniem biologicznym i chemicznym. Informację potwierdził nam Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra Warszawskiego. - Rzeczywiście takie działania są prowadzone przez wojsko. Jednak pragnę uspokoić warszawiaków, iż są to ćwiczenia ogólnopolskie które odbywają się jednocześnie w sześciu innych, polskich miastach. - Były one planowane już od ponad czterech miesięcy i nie mają żadnego związku z ostatnimi wydarzeniami w Paryżu - dodaje Siedlecki.

d31miid
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31miid
Więcej tematów