RegionalneWarszawaCud nad Wisłą. Zamknięto most Łazienkowski, zmniejszyło się zanieczyszczenie powietrza!

Cud nad Wisłą. Zamknięto most Łazienkowski, zmniejszyło się zanieczyszczenie powietrza!

Wyłączenie z ruchu przeprawy, mimo iż dla niektórych uciążliwe, przysłuży się naszemu zdrowiu

Cud nad Wisłą. Zamknięto most Łazienkowski, zmniejszyło się zanieczyszczenie powietrza!

19.02.2015 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od kliku lat informujemy Was o tym, że dopuszczalne normy szkodliwych substancji w powietrzu są w stolicy przekroczone kilkukrotnie.W Warszawie nie ma miejsca, w którym stężenie benzoalfapirenu byłoby na poziomie niegroźnym dla zdrowia. Nawet w najczystszych częściach Warszawy - w Wawrze, Wilanowie, na Białołęce i Bielanach stężenie tej substancji przekracza dopuszczalne normy. Najgorzej jest w zachodnich dzielnicach Warszawy (Wola, Bemowo, Włochy) - szczególnie w Ursusie. Tu normy przekroczone są prawie czterokrotnie.

Benzoalfapiren, który jest jednym z głównym składników pyłu w powietrzu, jest rakotwórczy. Według opublikowanego niedawno zestawienia Najwyższej Izby Kontroli, jego poziom w ostatnich trzech latach wzrósł w Warszawie dwu-, a w niektórych miejscach nawet trzykrotnie. Za zanieczyszczenie stołecznego powietrza odpowiadają w stolicy głównie samochody.

Tymczasem okazuje się, że w związku z zamknięciem mostu Łazienkowskiego , którym codziennie do Centrum wjeżdżało prawie 100 tys. aut, zanieczyszczenie znacznie się zmniejszyło. Według stacji pomiarowych ustawionych w różnych punktach miasta ramach Systemu Oceny Jakości Powietrza, jeszcze 14 lutego w Śródmieściu poziom pyłu PM 2,5 wynosił 77.4 µg na m3 (PM 10 - 87.9), a już dwa dni później wynosił już tylko 14.9 µg na m3 (PM 10 - 22.4 µg) (dane za powietrze.zm.org.pl).

Obraz

Podobnie było na Ursynowie

Obraz

oraz Targówku

Obraz

Jak powiedziała w rozmowie z WawaLove.pl Kamila Musiatowicz z Zielonego Mazowsza, zmniejszenie zanieczyszczenia wynika m.in. z faktu, że mieszkańcy stolicy oraz dojeżdżający do pracy w Warszawie przesiedli się do pojazdów komunikacji miejskiej. Musiatowicz potwierdza, że zaobserwowano poprawę. - Wkrótce będzie jeszcze lepiej, bo pogoda się poprawi i więcej ludzi przesiądzie się na rowery - mówi. - Warto podkreślić, że te* wyniki zależne są też od innych czynników, jak pogoda czy siła wiatru.* Ale poprawę widać - dodaje.

Zwykle po stolicy jeździ ponad 1,2 miliona samochodów, w tym ponad 900 tysięcy osobowych. Na każdy tysiąc mieszkańców przypadają więc 543 samochody osobowe. To więcej niż wynosi unijna średnia (484 samochody na 1000 mieszkańców), i dużo więcej niż ten sam współczynnik na przykład dla Berlina (300 samochodów na 1000 mieszkańców). Według NIK w Warszawie za zanieczyszczenie powietrza w ok. 67 proc. odpowiada właśnie komunikacja samochodowa.

Wyłączenie z ruchu mostu, mimo iż dla niektórych uciążliwe przysłuży się naszemu zdrowiu. Warszawa jest w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie . Są dni, gdy stacje pomiarowe Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska notują stężenie na poziomie 109 μg/m3. To prawie tyle co w Pekinie , w którym mieszkańcy noszą maseczki na twarzy.

Obowiązujące w Europie normy dopuszczają maksymalnie 35 dni w roku, kiedy przekroczone są stężenia dobowe pyłów PM 10 w powietrzu. W stolicy tych dni jest co najmniej 1,5 raza tyle - średnio 57,5 w roku.

Nawet jeśli zamknięcie mostu miało tylko minimalny wpływ na poprawę powietrza, warto odnotować zmniejszenie zanieczyszczenia.

Obraz
Obraz
Komentarze (0)