RegionalneWarszawaChcieli dokonać zamachu w stolicy. Wyjdą na wolność?

Chcieli dokonać zamachu w stolicy. Wyjdą na wolność?

Podejrzani wyjdą na wolność?

Chcieli dokonać zamachu w stolicy. Wyjdą na wolność?
Karol Lewandowski

Trzej podejrzani, którzy w maju mieli przygotowywać zamach na jednostkę policji w Warszawie najprawdopodobniej wyjdą na wolność. Stanie się tak, jeśli w ciągu tygodnia wpłacą poręczenie majątkowe w wysokości 20 tysięcy złotych. Oskar K., Michał B. i Tadeusz K. zostali zatrzymani na gorącym uczynku, kiedy próbowali podłożyć ładunki zapalające pod 2 radiowozy przy komisariacie Warszawa-Włochy (ul. 17 Stycznia).

Anarchiści do aresztu trafili w maju . To mężczyźni w wieku od 17 do 35 lat. Prokuratura wnioskowała o przedłużenie aresztu, sąd pierwszej instancji przedłużył ten areszt do listopada (3 miesiące), sąd odwoławczy stwierdził jednak, że nie jest konieczne stosowanie tymczasowego aresztu dla podejrzanych.

- Na mocy postanowień wydanych w dniu 14 września 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zmienił zaskarżone postanowienia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy przedłużające na okres 3 miesięcy areszt w stosunku do wszystkich 3 podejrzanych, zastrzegając, iż środek ten ulegnie zmianie z chwilą złożenia w terminie 7 dni poręczenia majątkowego w kwocie 20.000 (dwudziestu tysięcy) złotych, a w przypadku wpłacenia kwoty poręczenia majątkowego w terminie, dodatkowo zastosowany zostanie dozór Policji połączony z obowiązkiem stawiennictwa 7 (siedem) razy w tygodniu we właściwej jednostce Policji, z jednoczesnym ograniczeniem swobody, polegającym na zakazie nawiązywania wszelkich kontaktów ze współpodejrzanymi, świadkami oraz pozostałymi osobami związanymi ze sprawą oraz z zakazem zmiany miejsca stałego pobytu. Nadto zastosowany zostanie zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu lub zakazem jego wydania - mówi WawaLove Ewa Leszczyńska-Furtak Rzecznik Prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Uzasadnienie Sądu Okręgowego

- Uzasadniając swe decyzje Sąd Okręgowy wskazał, pomimo stosowania w sprawie środka izolacyjnego, organ prowadzący postępowanie przygotowawcze nie podejmuje koniecznych działań bez zbędnej zwłoki, a nieobecność prokuratora na posiedzeniu uniemożliwia wyjaśnienie przyczyn takiego stanu rzeczy. W takiej sytuacji Sąd uznał, że dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego nie jest niezbędne tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

- Nadmieniam, że zgodnie z art. 263 § 2 kpk Sąd może przedłużyć tymczasowe aresztowanie w postępowaniu przygotowawczym na okres dłuższy niż 3 miesiące jedynie wówczas, gdy postępowania tego nie można było ukończyć ze względu na szczególne okoliczności sprawy. Brak pożądanej intensyfikacji przeprowadzania niezbędnych czynności dowodowych nie mieści się w tej kategorii - powiedziała WawaLove Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zatrzymani mężczyźni mają związek ze środowiskiem skrajnie anarchistycznym. Eksplozji udało się uniknąć dzięki informacjom uzyskanym przez wydział walki z terroryzmem kryminalnym i zabójstw stołecznej komendy.

Obraz
Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)