Biało-czerwony drift na Dzień Flagi RP
Kuba Przygoński i Aleksandr Grinchuk w nietypowy sposób celebrowali Święto Flagi.
1600 koni mechanicznych – taką moc w sumie miały dwa samochody, które w poniedziałek 2 maja, poruszając się w kontrolowanym poślizgu w centrum Warszawy utworzyły biało-czerwoną flagę z dymu wydobywającego się z opon. W taki niecodzienny sposób Dzień Flagi postanowili uczcić na rondzie Zgrupowania AK „Radosław” kierowcy rajdowi Kuba Przygoński oraz driftowy mistrz Ukrainy Aleksandr Grinchuk.
Z okazji Dnia Flagi, specjaliści od jazdy w poślizgu kontrolowanym - Jakub Przygoński (białe auto) i Aleksander Grińczuk z Ukrainy (auto czarne) zadymili rondo w kolorach białym i czerwonym, pokonując w drifcie kolejne okrążenia wokół Masztu Wolności.
Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Po środku stołecznego ronda, przez które przebiega granica dwóch dzielnic – Śródmieścia i Woli, znajduje się najwyższy polski maszt flagowy, zwany Masztem Wolności. Mierzy on ponad 60 m wysokości, a powierzchnia zawieszonej na nim flagi wynosi 100 m².
- Wpadliśmy na pomysł, żeby za pomocą efektownych przejazdów i biało-czerwonego dymu stworzyć flagę Polski przy dzisiejszej specjalnej okazji. Bardzo jestem dumny, że mogę w tak niezwykły sposób uczcić narodowy Dzień Flagi. A drift na rondzie „Radosława” zawsze był moim marzeniem – powiedział Kuba Przygoński.
- Jeszcze nigdy nie miałem okazji tworzyć flagi za pomocą samochodu. Najbardziej obawiałem się, że szyki pokrzyżuje nam wiatr – nie byliśmy w stanie przewidzieć, jak wtedy zachowa się kolorowy dym, czy nie wymiesza się, co zepsuje efekt. Na szczęście warunki meteorologiczne były dzisiaj po naszej stronie – powiedział Aleksandr Grinchuk.
Dzień Flagi
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Źródło: (redbull.com/pl/PAP)